TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aldony, Brunona, Emila 11 Października 2024, 20:33
Dziś 10°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Jubileusz 400 lat parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Gołuchowie

Ks. Artur Filipiak Ks. Artur Filipiak 17:11 18.09.2023

Świętowanie Jubileuszu 400-lecia parafianie oraz przybyli goście rozpoczęli na placu nieopodal kościoła parafialnego, gdzie uczniowie z pomocą nauczyli Szkoły Podstawowej w Gołuchowie przypomnieli widzą burzliwą historię kościoła i parafii w Gołuchowie. Inscenizacja wyjaśniała kulisy budowy kościoła, historię jego fundatorów oraz rozbiórki i ponownego wzniesienia budowli.

Po części artystycznej dalsze świętowanie odbywało się w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Wniebowziętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Kaliski Damian Bryl. Administrator parafii ks. Piotr Przybył na początku zgromadzenia liturgicznego podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w inscenizację, powitał ks. Biskupa, delegacje, parafian oraz gości:

W Homilii Biskup Kaliski przypomniał o znaczeniu parafii w życiu kościoła i każdego ucznia Chrystusa:

Kaznodzieja odnosząc się do słów Papieża Franciszka, wskazał na uniwersalny charakter parafii wynikający z jej wielowiekowej tradycji:

Biskup Damian podziękował wszystkim zaangażowanym w życie Kościoła Parafialnego za ich oddanie, ale także przypomniał o tych, którzy przez lata tę świątynię i wspólnotę budowali:

Ks. Piotr Przybył zaprosił uczestników uroczystości na poświęcenie pamiątkowej tablicy w Kajewie gdzie przed laty istniał parafia oraz kościół. Poświęcenia dokonał zaraz po zakończonej mszy świętej bp. Damian Bryl:

 

Na zakończenie przedstawiciele rady parafialnej podziękowali Administratorowi parafii za zorganizowanie tej uroczystości, oraz wyrazili słowa uznania dla ks. Biskupa oraz duszpasterzy pracujących wcześniej w ich Parafii: 

 

Kajew oddalony jest o kilka kilometrów od Gołuchowa, to właśnie w tej miejscowości znajdował się kościół, do którego uczęszczali także mieszkańcy Gołuchowa gdy świątynia w ich miejscowości została rozebrana. Dziś po budowli w Kajewie niema ani śladu, dlatego została upamiętniona tablicami obok krzyża w centrum miejscowości.  

Tekst, audio i zdjęcia: ks. Artur Filipiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła