TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Michaliny, Michała, Rafała 29 Września 2022, 06:55
Dziś 7°C
Jutro 11°C
Szukaj w serwisie

Jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 18:02 15.08.2022

Ludzie szukają nieba, a kościół ułatwia im to zadanie, pokazując świętą Bożą Rodzicielkę. Cześć do niej jest nadal aktualna- mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Eucharystii z okazji jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych.

W uroczystej sumie odpustowej uczestniczyło wielu mieszkańców Lutyni i okolicznych miejscowości oraz czcicieli Matki Bożej.

Prymas Polski Wojciech Polak w ramach słów wstępu, zwrócił uwagę na to, że koronacji obrazu Matki Bożej Lutyńskiej dokonał jego prymasowski poprzednik bł. Stefan kardynał Wyszyński:

W homilii abp Polak opowiada o wydarzeniach z 1972 r. przytaczając słowa Prymasa Tysiąclecia:

Prymas Polski nawiązując do homilii Kardynała Wyszyńskiego, wskazywał, czym dla lokalnej społeczności była i jest koronacja obrazu Matki Boskiej:

Metropolita Gnieźnieński odniósł się także do przeżywanej tajemnicy dnia, wykorzystując do tego zreformowane słowa Neila Armstronga:

 

Kaznodzieja udzielił odpowiedzi na pytanie, dlaczego Matka Boża wybiera takie miejsca jak Lutynia:

Na zakończenie Mszy świętej Prymas Polski Wojciech Polak  podarował parafii w Lutyni medal 600-lecia prymasowstwa:

Po Eucharystii, przybyły do naszej diecezji gość, poświęcił plony, które mieszkańcy przynieśli z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Wydarzenie zwieńczono procesją z Najświętszym Sakramentem.

Tekst, audio i zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła