TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Maryna, Tycjana 03 Marca 2024, 17:17
Dziś 16°C
Jutro 12°C
Szukaj w serwisie

Jubileusz kościoła oraz konsekracja ołtarza w ostrzeszowskiej farze

Maria Cieślak Maria Cieślak 16:49 20.08.2023

"To nie my robimy święto Panu Bogu - to Bóg zaprasza nas do przeżywania Jubileuszu i to On przychodzi do nas na ten Jubileusz z Prezentem" - zaznaczył ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrzeszowie. Ostrzeszowska parafia farna świętuje bowiem w tym roku 670-lecie kościoła prafialnego oraz 400-lecie rekonsekracji tej świątyni.

W bezpośrednie przygotowania do obchodów Jubileuszu wpisały się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, rekolekcje parafialne, liczne spotkania podczas modlitwy i nie tylko. Z naszym aparatem i mikrofonem byliśmy w ostatni dzień oficjalnego czasu świętowania - podczas Eucharystii, której przewodniczył biskup Damian Bryl. Pasterz Kaliski dokonał także konsekracji ołtarza kościele farnym.

Na początku Mszy św.  słowo do Księdza Biskupa skierowali przedstawiciele parafii:

 

Proboszcz parafii, ks. prał. Leszek Szkopek powitał zgromadzonych, a następnie poprosił Księdza Biskupa o przewodniczenie dziękczynieniu oraz konsekrację ołtarza:

Kościół jest zawsze miejscem, gdzie objawia się Boża chwała i Boża obecność - mówił w homilii Biskup Damian. "Chrystus jest blisko nas, tak jak obiecał Apostołom." Kaznodzieja podkreślał, że Jubileusz jest czasem, kiedy dziękujemy za wspólnotę, która wcześniej troszczyła się i budowała kościół parafialny i parafię:

 

Ksiądz Biskup zatrzymał się w swym kazaniu także nad istotą konsekracji ołtarza:

 

Po homilii odbyły się obrzędy konsekracji ołtarza.

Przed błogosławieństwem głos zabrali parafianie:

Po uroczystościach liturgicznych wszyscy zgromadzeni zaproszeni byli do wspólnego zdjęcia - fotografia została wykonana z drona. W "Parku Proboszcza" nie zabrakło poczęstunku, a o godz. 15.30, w bliskości kościoła farnego, rozpoczął się koncert Grzegorza Wilka - na zakończenie całego tygodnia świętowania Parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrzeszowie.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/ Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła