TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 05:47
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Jubileusz pracy dr. Krzysztofa Niegowskiego - organisty i kompozytora

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 18:30 16.06.2024

Jak ktoś jest animatorem życia muzycznego w katedrze to znaczy, że rezonuje na całą diecezję, bo tutaj dokonują się najważniejsze wydarzenia, nie tylko liturgiczne naszej diecezjalnej wspólnoty. Chciałbym za to bardzo serdecznie dostojnemu jubilatowi podziękować - mówił w katedrze kaliskiej bp Damian Bryl. Tego dnia swój jubileusz świętował dr Krzysztof Niegowski, który od 25 posługuje jako organista w katedrze, a od 35 lat działa na polu artystycznym.

W katedrze kaliskiej o godz. 18.30 została odprawiona Msza św. w intencji jubilata. Na początku ks. prał. Adam Modliński, proboszcz parafii, przedstawił życiorys Krzysztofa Niegowskiego:

Dalej ks. prałat powitał zebranych i podał intencje modlitwy:

Przed końcowym błogosławieństwem słowa podziękowań i życzeń złożyli przedstawiciele parafii:

Następnie głos zabrał bp Damian Bryl:

Biskup kaliski Damian życzył jubilatowi na dalsze lata pracy Bożego błogosławieństwa i wręczył szczególne odznaczenie – Pierścień Świętego Józefa:

Po Mszy św. w katedrze rozpoczął się uroczysty koncert, podczas którego wybrzmiały kompozycje autorstwa dr. Krzysztofa Niegowskiego. Utwory zostały wykonane przez Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego pod dyr. Anny Muzyki i Marii Cieślak, Kaliski Chór Nauczycielski pod dyr. Małgorzaty Błaszczyk, Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu pod dyr. Beaty Szymańskiej, Chór Cantate Deo pod dyr. Katarzyny Kubery, Chór św. Grzegorza z Nowych Skalmierzyc pod dyr. Mariusza Jernalczyka, Chór Harfa ze Stawiszyna pod dyr. Mai Kowalskiej oraz Kwintet w składzie: skrzypce – Karolina Krzywoźniak, i Monika Walczak, altówka – Katarzyna Niemczyk, wiolonczela – Zofia Tomalak, kontrabas – Maria Szymkiewicz. Na organach grali: Tymoteusz Eckert, Karol Mróz, Wojciech Pietrzak. Na fortepianie Robert Adamczak. Partie solowe: Natalia Cłapka i Patrycja Kliber.

Podczas koncertu wykonano kilkanaście utworów. Ostatnim był Hymn Roku Jubileuszowego 2025. Pieśń ”Pielgrzymi nadziei” została wykonana przez wszystkie obecne chóry:

Dr Krzysztof Niegowski od 25 lat jest organistą w Katedrze św. Mikołaja, a od 2013 r. dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu.

Tekst, audio i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła