TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bernarda, Eryki, Rajmunda 09 Lutego 2023, 13:34
Dziś 3°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

23. rocznica powstania Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej oraz powołanie Fundacji Custos Media

Adam Szymański Adam Szymański 14:44 27.12.2021

Stajemy dzisiaj przed Bogiem w postawie dziękczynienia i wdzięczności za minione 23 lata działalności Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Pragniemy także z nadzieją spojrzeć w przyszłość, zawierzając św. Józefowi rozwój naszej rozgłośni - mówił ks. Mateusz Puchała Dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej w czasie mszy świętej dziękczynnej z okazji 23. rocznicy powstania rozgłośni.

To już 23 lata od momentu rozpoczęcia działalności Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, które miało miejsce w Święto Świętej Rodziny, 27 grudnia 1998 r. dokładnie o godz. 17.00 na 103,1 MHz.

Obecnie jest to osiem godzin programu dziennie: od 8.00 do 10.00 i od 15.00 do 21.00, na które składają się: modlitwa, katechezy, serwisy informacyjne, ciekawe audycje, a także sporo dobrej muzyki.

Ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia sanitarne, tylko ścisła redakcja zgromadziła się na mszy św. dziękczynnej w radiowej kaplicy. Eucharystii przewodniczył ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, a homilię wygłosił ks. Grzegorz Mączka, redaktor radia. Modlitwa była transmitowana przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej powołał do istnienia biskup kaliski senior Stanisław Napierała. Pierwszy program słuchacze wysłuchali 27 grudnia 1998 r. w Święto Świętej Rodziny.

W studio było wtedy kilkanaście osób, m.in. śp. ks. Lucjan Andrzejczak, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. prałat Jacek Plota ówczesny Rektor Wyższego Seminarium  Duchownego Diecezji Kaliskiej oraz kilka osób świeckich, które tworzyły zespół redakcyjny.

Radio otrzymało imię „Radio Rodzina”, którego zadaniem jest służba rodzinie poprzez audycje dla dzieci, młodzieży, małżeństw, rodziców, dziadków oraz służba diecezji.

Pierwszym dyrektorem rozgłośni był ks. Mirosław Rojek. Po nim przez 16 lat radiem kierował ks. prał. Leszek Szkopek, obecnie proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie. Następnie przez 3 lata dyrektorem radia był ks. Łukasz Skoracki, który wcześniej przez 5 lat był pracownikiem tej rozgłośni, a obecnie jest zastępcą dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej. Od 1 lipca 2018 r. dyrektorem  rozgłośni jest ks. Mateusz Puchała, który także wcześniej przez 4 lata był związany z Radiem Rodzina.

Radio ma swoją siedzibę w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przy ul. Złotej 144. Kaliskie radio jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Od 2001 r. radio ma swoją stronę internetową, którą dziennie odwiedza kilka tysięcy osób.

Od samego początku działania Radia Rodzina funkcję dyrektora pełni ksiądz, który w porozumieniu z biskupem diecezjalnym dobiera sobie współpracowników.

W ciągu 20 lat na stanowiskach redaktorów w radio pracowali następujący księża: ks. Krzysztof Ordziniak, ks. Rafał Lubryka, ks. Łukasz Przybyła, ks. Robert Lewandowski, ks. Łukasz Skoracki, ks. Marcin Papuziński, ks. Mateusz Puchała, ks. Paweł Wawrzyniak, ks. Tomasz Jakubowski,  ks. Szymon Rybak i ks. Grzegorz Mączka.

Pragniemy także podzielić się radością, że dziś w obecności biskupa kaliskiego Damiana Bryla został ustanowiony akt założycielski, który powołał do istnienia Fundację Custos Media. Mocno ufamy, że rozpoczęte działania przyczynią się do rozwoju naszego diecezjalnego radia, który zawierzamy św. Józefowi.

 

 

Drodzy słuchacze i sympatycy!

Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy słyszalni w całej diecezji, dlatego stworzyliśmy aplikację mobilną, która ułatwi słuchanie naszej stacji oraz korzystanie z materiałów przygotowanych przez redakcję (dostępność: styczeń 2022). Więcej szczegółów już niebawem.

 

 

Wszystkim słuchaczom naszej rozgłośni dziękujemy za duchową obecność w tak ważnym dla nas dniu i zapewniamy o pamięci modlitewnej. 

Tekst: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła