TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty 16 Maja 2021, 11:18
Dziś 14°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

V Narodowe Czytanie Pisma Świętego i początek Tygodnia Biblijnego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:48 17.04.2021

18 kwietnia po raz piąty odbędzie się narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, będzie początkiem XIII Tygodnia Biblijnego, któremu w tym roku towarzyszą słowa: “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Specyfiką tegorocznych obchodów powinno być rodzinne i osobiste czytanie Pisma Świętego - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Piąte narodowe Czytanie Pisma Świętego swoim hasłem nawiązuje do programu duszpasterskiego, który wprowadza wiernych w tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej. “Chrystus zaprasza wszystkich swoich uczniów, aby podczas tej Uczty ofiarnej przyjmowali Chleb z nieba pod dwiema postaciami: Ewangelii i Eucharystii”

Centralne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego będą miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9.00, pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, oraz w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 11.00, pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.

 

 

Do wszystkich parafii trafiły już drogą elektroniczną materiały Dzieła Biblijnego dotyczące przebiegu liturgii w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu Tygodnia Biblijnego, a także inne pomoce m.in. teksty homilii i konferencji. Ich autorzy podkreślają, że wzajemna miłość wierzących i uczestników Wieczerzy Pańskiej stanowi najbardziej podstawowy warunek godnego uczestnictwa w Mszy św. Jest to nawiązanie do nowego przykazania Pana Jezusa - z Ostatniej Wieczerzy: “byście się wzajemnie miłowali” - zaznacza ks. Witczyk.

W rozesłanych do parafii materiałach są też tak zwane sigla czyli skróty nazw ksiąg Biblijnych z numerami rozdziałów i wersetów. Proboszczowie mogą je rozpowszechniać wśród wiernych zachęcając, by w domowym zaciszu mogli czytać odpowiednie fragmentu Pisma świętego i rozważać sens kierowanego do nich Słowa Boga.

Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną, obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2008 roku.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.

 

 

Zapraszamy do przeżywania Tygodnia Biblijnego razem z Radiem Rodzina Diecezji Kaliskiej:

- niedziela, godz. 17:25 "Droga do spotkania z żywym Słowem" - ks. Krzysztof WONS SDS, ks. Piotr SZYRSZEŃ SDS
- niedziela, godz. 19:30 "V Narodowe Czytanie Pisma Świętego"
- od poniedziałku do soboty, godz. 15:40 „Jam jest chleb życia”. Rozważania biblisty ks. Mariusza Górnego, paulisty. 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła