TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anieli, Kasrota, Soni 29 Marca 2023, 01:50
Dziś -4°C
Jutro 14°C
Szukaj w serwisie

Niebawem ulicami miast przejdą Orszaki Trzech Króli

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 20:40 03.01.2023

Warszawa, Kraków, Wrocław, Kalisz, Ostrów Wlkp., Wieruszów, Ostrzeszów... W tym roku, 6 stycznia, ulicami polskich miast przejdą 743 Orszaki Trzech Króli. Po przerwie wymuszonej pandemią koronawirusa, na ulice miast wracają barwne korowody wiernych, pragnących uczcić moment przybycia Mędrców ze Wschodu do stajenki w Betlejem i symbolicznie złożyć pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.

Tym razem uczestnicy przemarszu przejdą pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda!"

Do Boga można dojść przez wiarę, jak to było w przypadku narodu żydowskiego, bądź za pośrednictwem rozumu, jak pokazują nam mędrcy ze Wschodu, którzy reprezentują pogan. Studiując przyrodę, kosmos, człowiek może odkryć pewien ład, pewien porządek wskazujący na Tego, który jest jego źródłem, czyli Boga. Mędrcy, jak czytamy w Ewangelii św. Mateusza, ujrzeli gwiazdę nowo narodzonego króla żydowskiego na Wschodzie i przybyli oddać mu pokłon. W związku z tym gwiazda stała się symbolem wędrówki, którą odbywa się za pośrednictwem rozumu – wskazał przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli, Piotr Giertych.

W orszaku może wziąć udział każdy. W tym roku Fundacja zaprasza dzieci do napisania listu do Dzieciątka Jezus. W pięknie ozdobionym liście i kopercie – jak zaznaczają organizatorzy akcji – można przesłać ważne prośby do Jezusa, który urodził się w stajence. Od wielu lat przy okazji pochodu Trzech Króli organizowana jest zbiórka pieniędzy na cele dobroczynne. W tym roku podobnie jak w roku 2022, zebrane fundusze trafią na szkołę zawodową dla chłopców w Nairobi.

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła