TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Maryna, Tycjana 03 Marca 2024, 16:32
Dziś 16°C
Jutro 12°C
Szukaj w serwisie

Kaliskie obchody 30. Światowego Dnia Chorego

Maria Cieślak Maria Cieślak 16:14 11.02.2022

Jesteśmy dzisiaj zaproszeni, by w towarzyszeniu osobom chorym być blisko, słuchać, być wrażliwymi, aby pomóc im na miarę naszych możliwości oraz aby towarzyszyć im naszą modlitwą - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. z okazji obchodów 30. Światowego Dnia Chorego.

Wraz z bp. Damianem Brylem, który przewodniczył Eucharystii o godz. 11.00 w kościele katedralnym pw. św. Mikołaja w Kaliszu, modlili się ks. dr Marcin Załężny, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i Apostolstwa Chorych, o. Waldemar Ułanowicz OFM Conv., kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry oraz inni kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu.

W homilii Pasterz Diecezji Kaliskiej przypomniał, że celem obchodów Światowego Dnia Chorego, który papież Jan Paweł II ustanowił na dzień 11 lutego czyli wspomnienie NMP z Lourdes, jest uwrażliwienie Ludu Bożego na „konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym”, zarówno na płaszczyźnie ludzkiej jak i nadprzyrodzonej. Komentując proklamowaną perykopę Ewangelii wg św. Marka o uzdrowieniu głuchoniemego przez Jezusa, Biskup Damian podkreślił:

„Co ważne, głuchoniemy z Ewangelii został przyprowadzony do Jezusa przez innych. Możemy przychodzić do Jezusa ze swoimi chorobami, ale przyprowadzajmy mu też innych” – mówił dalej Ksiądz Biskup.  

W dalszej części homilii Biskup Damian nawiązał do fragmentu Orędzia Papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Chorego:

„Prośmy Pana Jezusa o Światło, byśmy umieli dobrze postępować wobec chorych” – głosił Pasterz Kaliski przypominając kilka zasad towarzyszenia osobom chorym: być blisko, słuchać, być wrażliwym, aby pomóc na tyle, na ile możemy:

Ksiądz Biskup zachęcał by towarzyszyć chorym naszą modlitwą, szczególnie wtedy, gdy doświadczamy niemocy wobec ich choroby i cierpienia. Jak czytamy dalej u św. Marka, „dla Jezusa nie ma nic niemożliwego, dlatego z ufnością wołajmy i zanośmy mu cierpienia nasze i cierpienia tych, którzy się źle mają” – zapraszał Pasterz Kościoła Kaliskiego.

Po błogosławieństwie, każdy ze zgromadzonych chorych mógł skorzystać z Sakramentu Namaszczenia Chorych, którego udzielono z troską o zachowanie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią Covid-19.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła