TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 18 Kwietnia 2024, 07:17
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

Zapowiedź dnia modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:36 15.02.2024

16 lutego we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej odbędą się modlitwy w ramach Dnia modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Centralnym wydarzeniem będzie nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 18.00, a po nim Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Biskup kaliski Damian Bryl zachęca proboszczów i wiernych, aby w pierwszy piątek Wielkiego Postu podjęto wspólną modlitwę z osobami doświadczającymi przemocy.

- Przez tę modlitwę chcemy wyrazić naszą bliskość i szacunek wobec osób dotkniętych różnego rodzaju przemocą, także seksualną. Jako wspólnota Kościoła modlimy się za nich, ale także chcemy modlić się za siebie, żebyśmy potrafili usłyszeć osoby skrzywdzone, byśmy potrafili na tyle ile to możliwe zrozumieć ich cierpienie, ich tragedie, ale też, żebyśmy znaleźli dobry sposób, w jaki możemy im towarzyszyć, wesprzeć, a przede wszystkim byśmy umieli adekwatniej pomóc. Chcemy, żeby w Kościele każdy czuł się przyjęty i uszanowany – powiedział KAI bp Damian Bryl.

Po raz pierwszy Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego ustanowiony w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, obchodzony był 3 marca 2017 r.

Przychylając się do wniosku abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, odbywającego się na Jasnej Górze w dniach 20-21 listopada 2023 r., Konferencja Episkopatu Polski zmieniła nazwę inicjatywy na: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Nowa nazwa akcentuje, że osoby zranione są w centrum modlitwy i działań Kościoła.

Tekst za: KAI

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła