TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Pawła, Piotra, Salomei 29 Czerwca 2025, 07:20
Dziś 20°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Kalisz: konferencja w ramach obchodów Roku Kalisza – Miasta Królewskiego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 19:19 26.06.2025

„Kalisz Piastowski” to tytuł konferencji popularno-naukowej, która odbyła się w auli Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Spotkanie wpisało się w obchody Roku Kalisza – Miasta Królewskiego. W programie konferencji znalazło się osiem referatów przedstawionych przez naukowców, historyków i archeologów. Prelegenci przybliżyli uczestnikom znaczenie Kalisza w czasach panowania dynastii Piastów i rolę regionu w historii Polski.

Pierwszy referat „Kalisz w starożytności”, wygłosili archeolodzy: prof. Marek Olędzki z Uniwersytetu Łódzkiego i Leszek Ziąbka, który był pomysłodawcą konferencji. Prelegenci przedstawili najważniejsze odkrycia na terenie Kalisza i regionu w okresie przedrzymskim i rzymskim.

„Bolesław Chrobry w świetle źródeł historycznych” to tytuł drugiego referatu. Sylwetkę pierwszego króla Polski zaprezentował Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

Kolejny referat nt. „Grody z IX-XI w. w regionie kaliskim” wygłosił dr Krystian Chrzan, adiunkt w Ośrodku Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (Wrocław). Prelegent przybliżył zagadnienia związane z początkami budownictwa grodowego w Kaliszu oraz regionie i wskazał główne etapy przemian osadniczych w południowo-wschodniej Wielkopolsce w czasach plemiennych i we wczesnym okresie państwa polskiego. Omówił także funkcje grodów oraz ich miejsce w plemiennym krajobrazie.

Czwarty referat, „Kalisz we wczesnym średniowieczu (X-XII w.), autorstwa Dariusza Wyczółkowskiego, archeologa i pracownika Zakładu Archeologii Historycznej w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (Warszawa) przedstawił dr Adam Kędzierski. W referacie omówiono najważniejsze ustalenia archeologów, dotyczące powstania i rozwoju kaliskiego skupiska osadniczego we wczesnym średniowieczu.

„Zajęcia rezydentów piastowskiego grodu na przykładzie wybranych zabytków metalowych z grodziska Kalisz-Zawodzie” zaprezentował dr Mariusz Błoński, archeolog i adiunkt w Zakładzie Archeologii Historycznej w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (Warszawa). Badacz przedstawił wyobrażenia o strukturze społecznej i zajęciach ludzi związanych z kaliskim grodem w konfrontacji z wymową niektórych zabytków metalowych odkrytych w trakcie wykopalisk na Zawodziu.

Szósty referat, „Znaleziska monet polskich królów z dynastii Piastów z Kalisza i regionu”, wygłosił dr Adam Kędzierski, badacz, archeolog i kierownik Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego PAN, który zajmuje się numizmatyką średniowiecza i obiegiem pieniężnym w tym okresie. W referacie zostały zaprezentowane najważniejsze odkrycia numizmatyczne z Kalisza i okolic, związane przede wszystkim z mennictwem Bolesława Śmiałego i Kazimierza Wielkiego.

Kolejne wystąpienie, „Przemysł II – król, który został zabity dwa razy”, wygłosił Tadeusz Skarżyński, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, asystent w Instytucie Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego, badacz historii regionu kaliskiego. Jego prelekcja przybliżyła postać Przemysła II, pierwszego króla Polski po okresie rozbicia dzielnicowego.

Ostatni referat, „Wczesnośredniowieczny Kalisz w badaniach archeologicznych – odkrycia i znaczenie”, przedstawiła Paulina Przepiórka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu, która od kilku lat organizuje w Kaliszu Europejskie Dni Archeologii. Prelegentka przybliżyła wyniki badań archeologicznych osadnictwa średniowiecznego w Kaliszu i regionie oraz ich znaczenie dla współczesnych mieszkańców Kalisza.

Wydarzeniu towarzyszył koncert zespołu Rodzanice, a słowo wstępne wygłosił prof. Krzysztof Walczak z Uniwersytetu Kaliskiego.

Organizatorami konferencji byli: Diecezja Kaliska, Narodowe Sanktuarium św. Józefa, Miasto Kalisz, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN – Kaliskie Stanowisko Archeologiczne, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Kaliszu. Patronat nad wydarzeniem objął biskup kaliski Damian Bryl, który uczestniczył w konferencji.

W dyskusji m.in. odwołano się do „Żywotów św. Ottona z Bambergu”, gdzie jest wzmianka o tym, że kiedy wędrował z południa na północ, przechodząc przez kaliski gród był witany przez miejscowego biskupa, co świadczy o tym, że w Kaliszu już ok. XII w. rezydował biskup. 

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła