TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 09:33
Dziś 22°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Kapłani świętowali 25. rocznicę święceń kapłańskich

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 08:26 24.05.2024

Ważne jest, abyście byli czytelnymi znakami Chrystusa, abyście byli skutecznymi, efektywnymi narzędziami w Jego ręku i mogli Mu jak najlepiej służyć - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z kapłanami obchodzącymi 25. rocznicę święceń kapłańskich.

W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu modlili się księża, którzy świętują 25. rocznicę święceń kapłańskich. Większość z nich święcenia przyjęła 27 maja 1999 r. w katedrze kaliskiej z rąk pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

W homilii bp Bryl akcentował, że Jezus musi być w centrum życia kapłana. - Bracia chciałbym, żeby to mocno wybrzmiało w tym jubileuszowym świętowaniu, aby Jezus był w centrum wszystkiego, aby Jezus był bezwzględnie naszym Panem, ale też miłością naszego życia i by był dla nas wzorem jak żyć. My kapłani chcemy być przecież jak Jezus – powiedział celebrans, który dodał, że nie ma inne drogi w kapłaństwie jak droga służby.

Odwołał się do listu papieża Franciszka do proboszczów, wskazując na trzy myśli.

Zaznaczył, że pierwsza myśl to odkrywanie darów. - Chciałbym drodzy bracia, żebyście byli świadomi swojego obdarowania, czyli tego, czym Pan Bóg was obdarzył i byście te swoje dary podejmowali, rozwijali i nimi służyli, ale też chciałbym zaprosić was, żebyście pomogli odkrywać dary swoim parafianom, członkom wspólnot, wśród których jesteście, aby i oni mogli rozwijać się, wzrastać i coraz lepiej służyć – podkreślał kaznodzieja.

Wskazał, że druga myśl, którą zostawił papież to sztuka rozeznawania wspólnotowego. - Żyjemy w czasach, które wymagają od nas wielkiej uważności. Są to czasy wielkich przemian i trzeba nam rozpoznawać do czego nas Pan Jezus zaprasza w tych nowych czasach i mądrze odpowiedzieć na to zaproszenie – mówił biskup kaliski.

Jako trzecią myśl wymienił braterstwo między kapłanami i biskupami. - Bardzo chciałbym, żebyśmy troszczyli się o więzi między sobą, bo bardzo ich potrzebujemy. Razem jest nam łatwiej mierzyć się z tym, co Pan Bóg nam daje. Razem jest nam łatwiej służyć, odpowiadać na wyzwania tego czasu – przekonywał celebrans.

Dziękował kapłanom za posługę w swoich diecezjach. – Dziękuję za waszą pracę, za wasze zaangażowanie, także za cierpienia, bo wiem, że wielu z was jest też dotkniętych charyzmatem cierpienia. Dziękuję, że te cierpienia ofiarujecie w intencjach Kościoła i waszych wspólnot. Proszę nacieszmy się bliskością Chrystusa i idźmy z nadzieją w przyszłość – powiedział bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu i księża jubilaci.

25 lat temu święcenia prezbiteratu przyjęli: ks. Jarosław Dębiński, ks. Włodzimierz Dubis, ks. Adam Gmerek, ks. Paweł Mądrawski, ks. Grzegorz Nickel, ks. Damian Słotwiński, ks. Piotr Staszak, ks. Leszek Szkopek, ks. Piotr Wesołowski (27 maja 1999 r. w Kaliszu), ks. Marek Zbaracki (29 maja 1999 r. we Włocławku), ks. Karol Jurkiewicz, ks. Tomasz Marciniak, ks. Rafał Rybacki, ks. Tomasz Zakrzewski (29 maja 1999 r. w Poznaniu), br Marek Skwarło – zakon braci mniejszych kapucynów (22 maja 1999 r.).

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Matuesz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła