TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anety, Leokadii, Wiesława 09 Grudnia 2023, 16:48
Dziś 2°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Msza Wieczerzy Pańskiej w kaliskiej Katedrze

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 29.03.2018

Z Eucharystii płynie niezwykła godność i wielkość kapłaństwa. Gdzie nie ma Eucharystii, nie ma Kościoła – mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej celebrowanej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii emerytowany Biskup kaliski wskazywał, że Eucharystia i kapłaństwo są nierozłączne. – Nie ma Eucharystii bez kapłaństwa. Kapłaństwo jest dla sprawowania Eucharystii. I pomyśleć, że do kapłaństwa są powoływani i otrzymują w nim uczestnictwo ludzie słabi i grzeszni – powiedział celebrans.
Zaznaczył, że Ostatnia Wieczerza była źródłem miłości. – Nasza miłość ma być służebna. Jej symbolem jest gest wielkoczwartkowej Wieczerzy Pańskiej – umycie nóg. Jezus miłość ustanowił prawem, którym ma się kierować Jego Kościół – Lud Boży – stwierdził kaznodzieja.
Przekonywał, że Jezus chce, aby podstawą wzajemnych relacji w rodzinach, w miejscach pracy, nauki, odpoczynku była miłość. – Wszyscy mamy być dla siebie życzliwi, chcieć dobra jedni dla drugich, wzajemnie sobie pomagać. Ci, którzy mają więcej niech dzielą się z innymi nie tylko tym, co im zbywa, lecz także tym, co jest im potrzebne. Niech przy tym uważają, by niczego nie czynić po to, by ich ludzie widzieli, chwalili, podziwiali, lecz czynić bezinteresownie – podkreślał Biskup kaliski senior.
Zachęcał, aby modlić się za swoich dobroczyńców, wyzbywać się zazdrości i niechęci do tych, którym wiedzie się lepiej.
Dodał, że bez miłości nie można żyć, ponieważ wszystko się wyziębi, ugrzęźnie w obojętności, zamknie się w samotności, w znieczulicy. – Uwierzmy Miłości. Uwierzmy Jezusowi. Uwierzmy w to, co On w czasie swojej Ostatniej Wieczerzy objawił i uczynił dla Kościoła, dla nas, dla naszego zbawienia – powiedział bp Napierała.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Stanisław Napierała obmył nogi dwunastu mężczyznom – przedstawicielom parafian Katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Uroczystość była okazją do złożenia przez dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych życzeń biskupom i kapłanom z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku z bp. Stanisławem Napierałą modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej i katedrze.  

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Zdjęzia: Paulina Rudowicz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła