TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 11:59
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Klerycy III roku WSD w Kaliszu przyjęli posługę lektoratu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:57 18.01.2021

Niech św. Józef szczególnie w tym Roku Świętego Józefa będzie świetlanym, jasnym przewodnikiem, na którego patrzycie, uczycie się odczytywania woli Bożej i odpowiadania na tę wolę - mówił bp Łukasz Buzun do 14 alumnów, którzy przyjęli posługę lektoratu w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii celebrans zachęcał alumnów, aby pracowali nad swoim powołaniem, a przede wszystkim nad gotowością do tego, żeby to powołanie wypełnić. - Słowo „oto jestem” wyraża gotowość. Ono wyraża, że człowiek jest gotowy do tego, aby pójść w tę stronę, gdzie jest wołanie Boga. W życiu alumna potrzebni są kapłani i inni ludzie, aby potwierdził, że to jest głos Boży – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Akcentował, że współczesny człowiek musi oderwać się od wielu spraw, aby wypełnić zamiar Boży. - Tyle jest przywiązań, sytuacji, spraw. Człowiek jest na różny sposób wplątywany w ten świat poprzez przywiązanie się do drugiej osoby, do przyjemności, do swojego zdania, do swojego pomysłu na życie. Skutkiem przywiązania jest smutek, a radość wypływa z tego, że człowiek odpowiada nawet na trudne wołanie Boga i ma w sobie tę gotowość pomimo wszystko, pomimo swojej słabości i swoich niedoskonałości – podkreślał kaznodzieja.

Zaznaczył, że człowiek w swoim sercu musi odpowiedzieć na wołanie Chrystusa. - Chrystus ma swój plan na nasze życie. On woła i chce, abyśmy byli mocni w tej odpowiedzi. Gorliwość może po latach osłabnąć, dlatego człowiek musi odnawiać w sobie ten związek z Chrystusem. To jest zasadnicze zadanie każdego z nas – przekonywał bp Buzun.

Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. Marcin Głowiński rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, ks. Marcin Załężny, wicerektor, o. Dariusz Mazur, ojciec duchowny seminarium, ks. Łukasz Pondel, ojciec duchowny, kapłani związani z seminarium, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry w Kaliszu, proboszczowie parafii, z których pochodzą alumni.

Decyzją Kongregacji ds. Duchowieństwa formację seminaryjną klerycy odbywają w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła