TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 10:22
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Kolejne Kongresowe Statio w Kaliszu na Majkowie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 02.06.2015

Wiara otwiera nasze serce na tajemnicę obecności Boga w Eucharystii, a przez Eucharystię w każdym człowieku, przede wszystkim w tym najbardziej ubogim – mówił bp Łukasz Buzun podczas kolejnej stacji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Polski w Kaliszu. Z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej modlili się: kapłani i wierni dekanatów kaliskich, a także pracownicy, wolontariusze i podopieczni placówek i ośrodków Caritas, Szkolnych Kół Caritas, Schronisk Brata Alberta, organizacji i stowarzyszeń charytatywnych.

W homilii ks. Piotr Szkudlarek zaznaczył, że Chrystus ukrywa się pod postaciami ludzi ubogich, odrzuconych, a nawet tych z marginesu. - Nasze autentyczne człowieczeństwo objawia się w spotkaniu z tym człowiekiem najprostszym, z tym, o którym Pismo Święte mówi, że jest maluczkim – mówił proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaliszu.

Wskazywał, że Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie raz po raz daje poznać się poprzez cuda eucharystyczne. - Cuda eucharystyczne to nic innego jak ukazanie swego Ciała i Krwi tym, którzy przestali w to wierzyć, tym, którzy nawet sprawując Najświętszą Ofiarę utracili wiarę. Kongres Eucharystyczny na pierwszym miejscu musi znów nam to uświadomić i przypomnieć te prawdy, które dla nas były tak jasne, gdy my przystępowaliśmy do I Komunii św. – powiedział kaznodzieja.

Ubolewał, że ludzie nie przyklękają przed Jezusem ukrytym w hostii. – To jest jedna z tych niepowtarzalnych okazji, aby wobec innych zaświadczyć, że ja wierzę, że ja Chryste uznaję Ciebie za mojego jedynego i prawdziwego Boga. Jezus powiedział do nas „Jeżeli przyznacie się do mnie przed ludźmi, wtedy i Ja przyznam się do Was przed Moim Ojcem” – przekonywał ks. Szkudlarek.

Przed procesją eucharystyczną bp Łukasz Buzun podkreślił, że Eucharystia jest tajemnicą. - Bóg jest Bogiem ukrytym. Jest ukryty w Eucharystii, jest też dla nas niejednokrotnie milczący, jest tajemnicą, ale właśnie wiara nas w tym kierunku prowadzi, otwiera nasze serce na tajemnicę obecności Boga w Eucharystii, a przez Eucharystię w każdym człowieku, przede wszystkim w tym najbardziej ubogim – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po Mszy św. odbyła się procesja ulicami osiedla i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu uroczystości przed kościołem kapłani podzielili się z wiernymi chlebami przyniesionymi do ołtarza w procesji z darami.

Mszę św. poprzedziła konferencja nt. Eucharystii wygłoszona przez ks. prof. dr hab. Wojciecha Hanca z Włocławka.

Jutro (3 czerwca), w ramach obchodów Kongresu Eucharystycznego w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu o godz. 17.00 konferencję o Eucharystii wygłosi abp Piero Marini z Rzymu, ceremoniarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczyć będzie biskup kaliski Edward Janiak. O godz. 20.00 w kościele garnizonowym w Kaliszu odbędzie się koncert Filharmonii Kaliskiej i połączonych chórów.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Diecezjalny Kongres Eucharystyczny - KALISZ - Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - Ks. prof. Wojciech HANC - KONFERENCJA


Diecezjalny Kongres Eucharystyczny - KALISZ - Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - EUCHARYSTIA - przewodniczy Biskup Łukasz Buzun


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła