TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 08:00
Dziś 0°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Komunikat Przewodniczącego KEP po śmierci Papieża seniora Benedykta XVI

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:03 31.12.2022

Proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora tj. 5 stycznia 2023 odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie po śmierci Papieża seniora Benedykta XVI. Zapowiedział, że 7 stycznia o godz. 12 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza pod przewodnictwem nuncjusza z udziałem Episkopatu Polski.

Abp Gądecki poprosił księży o odprawienie Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego Papieża 5 stycznia, poprosił też biskupów, aby "w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI”.

Ponadto przewodniczący Episkopatu poinformował, że 7 stycznia o godz. 12, w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

 

Publikujemy pełny tekst Komunikatu:

 

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po śmierci Papieża Seniora, Benedykta XVI

Z wielkim smutkiem, ale jednocześnie z głęboką wiarą oraz nadzieją życia wiecznego przyjęliśmy wiadomość o przejściu do Domu Ojca umiłowanego Benedykta XVI, papieża seniora, którego sprawował urząd następcy świętego Piotra w latach 2005-2013.

Wraz z całym Kościołem, który jest w Polsce modlimy się o życie wieczne dla zmarłego oraz dziękujemy za jego oddane Bogu i ludziom życie oraz wybitny pontyfikat, którymi Stwórca obdarzył Kościół powszechny.

Dlatego właśnie w Świątyni Opatrzności Bożej dnia 7 stycznia 2023 roku o godz. 12:00 – pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – będziemy celebrować Mszę Świętą z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Ponadto, proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora tj. 5 stycznia 2023 odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce.

Proszę również księży biskupów, aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI.

Zmarłego powierzajmy Bożemu Miłosierdziu. Niech odpoczywa w pokoju!

 

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Poznań, 31 grudnia 2022 roku

Teskt za: BP KEP

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła