TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Nory, Stefana 16 Sierpnia 2022, 06:34
Dziś 18°C
Jutro 30°C
Szukaj w serwisie

Koncert Siewców Lednicy w Brzezinach

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 14:29 02.08.2022

W poniedziałkowy wieczór, 1 sierpnia bieżącego roku, w Brzezniach miał miejsce koncert "Siewców Lednicy". Wydarzenie zorganizowano z okazji wypadającego w tym roku 40-lecia istnienia Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę.  

Pątnicy pielgrzymujący do Pani Częstochowskiej, co roku na swój postój noclegowy zatrzymują się w Brzezinach, na terenie diecezji kaliskiej.

W tym roku z Gniezna wyruszyło ponad 360 osób. Mimo ogólnego zmęczenia trudami wędrówki, pielgrzymi z wielką wiarą i w radosnym klimacie uczestniczyli w koncercie "Siewców Lednicy" śmiejąc się, tańcząc a także śpiewając. 

Do wspólnej zabawy zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy Brzezin i okolicznych miejscowości.

SIEWCY LEDNICY to modlitwa, energia, muzyka śpiew i taniec!

Po VI Światowym dniu Młodzieży w Częstochowie, jako naturalna kontynuacja entuzjazmu młodych, w 1997 roku narodziły się coroczne Spotkania Lednica 2000. Przed spotkaniem w Roku Jubileuszowym 2000 padł pomysł ożywienia wspólnej lednickiej modlitwy i kontemplacji radosnym śpiewem i tańcem. I tak się stało. W Sanktuarium Matki Niezawodnej Nadziei na Jamnej spotkali się Piotr „Żarówa” Ziemowski, grający na VI ŚDM w Częstochowie i Marcin Pokusa – góral i muzyk z żywiecczyzny. Piotr zaproponował Marcinowi wspólne granie na Lednicy i tak powstały pierwsze utwory: „Tańcem chwalmy Go!”, „Błogosławcie Pana” i „Słuchaj Izraelu”.

Od 2000 roku Siewcy służą Spotkaniom Lednickim komponując muzykę i modląc się nią wraz z uczestnikami. Do zespołu dołączają wciąż nowi muzycy, aby dzielić radość wiary na koncertach w małych i większych miastach w Polsce. Zagrali już blisko 600 koncertów. Kiedy policzyliśmy przejechane kilometry, okazało się, że Siewcy Lednicy już 6 razy okrążyli Kulę Ziemską! Grali św. Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI, na którego przyjazd do Polski napisali specjalny hymn „Nie lękajcie się”. Przed kanonizacją św. Jana Pawła II razem z tysiącami polskich pielgrzymów czuwali na Piazza Navona w Rzymie. Są obecni także na Spotkaniach Lednickich na całym świecie: w Chicago, Kolonii oraz Londynie. W 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie grali na przywitanie papieża Franciszka na krakowskich Błoniach, w trakcie wszystkich prewydarzeń oraz na zakończenie Mszy Posłania na Campus Misericordiae animując radosną modlitwę i taniec dla ponad 2 milionów młodych z całego świata. W roku 2019 zagrali koncert podczas czuwania polskiej młodzieży na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Inspiracją dla siewcowej muzyki i tekstów są Pismo Święte oraz słowa św. Jana Pawła II, duchowego opiekuna Spotkań Lednickich. Tak powstawały utwory: „Tak, tak, Panie”, „Ojciec”, „Nasze oczekiwanie” i wiele innych. Siewcy są również autorami Litanii do św. Jana Pawła II, melodii Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz Pieśni Pielgrzyma na ŚDM 2016 w Krakowie „Jezu, ufam Tobie!”. Zespół wydał dotąd 7 płyt: „Wybierz Chrystusa (2001)”, „Tańcem chwalmy Go!” (2004), „Koronka do Bożego Miłosierdzia” (2004), „Nie lękajcie się” (2008), „Nasze oczekiwanie” (2015), „Odszedł Pasterz” (2018) z muzyką wielkopostną w autorskich aranżacjach oraz „Usłysz” (2021).

W listopadzie 2016 roku zostali uhonorowani nagrodą Feniksa, przyznawaną przez Fundację Zakonu Kawalerów Maltańskich „Za ewangeliczny zasiew wyrażany muzyką, śpiewem i tańcem.”.

Tekst i zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła