TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danieli, Bohdana, Julii 10 Grudnia 2024, 13:29
Dziś 1°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Kongresowa stacja w ostrowskiej Konkatedrze

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 29.05.2015

Eucharystia to największy dar, jaki Bóg dał ludziom – mówił bp Stanisław Napierała podczas stacji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Ostrowie Wielkopolskim. W konkatedrze zgromadzili się kapłani i wierni dekanatów ostrowskich, a także przedstawiciele ludzi pracy, rolników, rzemieślników, środowisk twórczych.

Słowa powitania wypowiedział ks. prał. Tomasz Ilski. - Św. Ignacy Antiocheński tak wyraźnie nas uczył, że gdzie Biskup tam Kościół, a równocześnie ten wielki męczennik, Ojciec Kościoła jakże wyraźnie podkreślał wartość Eucharystii. Chcemy wszyscy z przedstawicielami naszej parafii stanąć obok Ciebie Księże Biskupie, ale prosimy, byś uczył nas co to znaczy żyć Eucharystią, a jednocześnie prosimy o Twoją modlitwę, byśmy potrafili wierzyć, kochać, stawać obok Chrystusa i godnie Go przyjmować – powiedział proboszcz konkatedry.

W homilii pierwszy biskup kaliski zaprosił wiernych do rozważenia trzech wypowiedzi Jezusa: „Ja jestem z Wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”, „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy pracujecie i obciążeni jesteście, Ja was pokrzepię”, „Bierzcie i jedzcie Ciało Moje”.

- Pan Jezus pozostał z nami pod postacią chleba i wina, bo tego pragnął. Ta obecność zdumiewa, ale jest rzeczywistością. Pod postacią chleba i wina jest obecny Jezus Chrystus, Bóg Człowiek. Jest obecny Syn Boży. Pod okruchem chleba eucharystycznego jest obecny On Król Wszechświata. Jezus Król Chwały Wiecznej jest obecny w Eucharystii. Obecność milcząca, ale poruszająca serca. Obecność ukryta, ale prawdziwa. Obecność niewidzialna, ale zaznaczona znakami, którymi są chleb i wino – podkreślał celebrans.

Zachęcał wiernych, aby z trudami codziennego życia, w cierpieniu, bólu, smutku zwracali się do Jezusa, który na pewno im pomoże i pokrzepi. - Któż z nas nie zna ciężaru grzechu. Bóg jest Miłością Miłosierną, nikt z nas nie może uwolnić się od grzechu, tylko Bóg sam – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że aby mieć uczestnictwo w pełni życia, pełni szczęścia, pełni radości, którymi żyje Bóg należy spożywać Pana Jezusa, Jego Ciało.

Przypomniał, że pierwszy Kongres Eucharystyczny przeżywany w diecezji kilkanaście lat temu pozostawił na pamiątkę w miastach powiatowych Kaplice Wieczystej Adoracji. - Ten obecny kongres, który przeżywamy z woli naszego arcypasterza księdza biskupa Edwarda ma nas pogłębić w wierze w obecność Eucharystii, ma nas zbliżyć do Jezusa, który do nas przychodzi we Mszy św., ma odnowić naszą obecność na Mszy św. niedzielnej. Przeżyjmy tę radość Kongresu Eucharystycznego słowami pieśni: „Abyśmy byli jedno podajmy sobie ręce, abyśmy byli razem i jedno mieli serce, dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem, niech się odmieni oblicze nasze, oblicze ostrowskiej ziemi, oblicze naszej młodej kaliskiej diecezji” – mówił bp Napierała.

Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Uroczystość uświetnił Chór św. Grzegorza działający przy ostrowskiej konkatedrze. Msza św. była transmitowana przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Mszę św. poprzedziła konferencja nt. Eucharystii wygłoszona przez ks. prof. dr hab. Dariusza Kwiatkowskiego z Kalisza. Prelegent nawiązał do wydarzenia mówiącego o uczniach idących do Emaus i wskazywał, że istnieje ścisły związek między tym opowiadaniem a Mszą św. 

Zaznaczył, że Eucharystia spełnia ogromną rolę w życiu człowieka. - Dlaczego dziś tak wielu chrześcijan nie czuje potrzeby Eucharystii, nie czuje głodu komunii św.? Jakże często wystarczy błaha przyczyna, aby zwolnić się i nie przyjść na niedzielną Mszę św.? Dziś wielu chrześcijan przestało świętować niedzielę jako dzień święty, jako dzień Zmartwychwstania Pańskiego i zamiast do kościoła na Eucharystię jakże wielu udaje się do innych tzw. świątyń budowanych przez wielkich i możnych tego świata, którymi są giełdy czy markety. Czy zapomnieliśmy czym jest Eucharystia i jaką wartość ma dla naszego życia? – mówił ks. Kwiatkowski.

Podkreślał, że Kongres Eucharystyczny ma pomóc odkryć zrozumienie tajemnicy Eucharystii i tego co się w niej dokonuje.

Przed Mszą św. odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu o Eucharystii zorganizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej. Dzieciom i młodzieży gratulował ks. prał. Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji.

W kategorii uczniów szkół podstawowych zwyciężył Kamil Ciejka ze Szkoły Podstawowej w Koźmińcu. Drugie miejsce zajął Jan Bajodek ze Szkoły Filialnej w Grębowie. Trzecie miejsce zdobyła Liliana Gajewska z Zespołu Szkół w Marchwaczu. Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Dudek, Magdalena Chuda (Zespół Szkół nr 2 w Krotoszynie), Zuzanna Perlińska (Szkoła Podstawowa w Raszkowie), Gabriela Król (Szkoła Podstawowa w Rozdrażewie), Laura Derdas (Szkoła Podstawowa w Ołoboku), Oliwia Kaczmarek (Szkoła Podstawowa w Kowalewie), Dawid Krupiński (Szkoła Podstawowa w Chajewie), Zuzanna Zawieja (Szkoła Podstawowa w Kliczkowie Wielkim).

W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Zimoch z Zespołu Szkół w Bolesławcu. Drugie miejsce zajęła Adrianna Marczak z Zespołu Szkół w Lewkowie. Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Chytła z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Dawid Michalczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Drugie miejsce zajęła Weronika Drzewiecka z III LO w Kaliszu. Trzecie miejsce zdobyła Anna Gzik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie.

Jutro (30 maja) w Centrum Józefologicznym w Kaliszu odbędzie się Sympozjum o Eucharystii, które rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna. Wieczorem w Kaliszu odbędzie się procesja „Od Wojciecha do Józefa” połączoną z Marszem dla Życia.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Diecezjalny Kongres Eucharystyczny - Stacja Kongresu w ostrowskiej Konkatedrze - Konferencja i Eucharystia


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła