TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 05:04
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kępnie konsekrowany

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 20.12.2014

Biskup kaliski Edward Janiak dokonał w sobotę wieczorem poświęcenia i konsekracji nowej świątyni w Kępnie. Budowa kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej trwała pięć lat.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że ta świątynia była bardzo potrzebna mieszkańcom Kępna. - Jesteśmy świadkami jak Wasza rodzina parafialna zbudowała nowy dom. Zaproszono mieszańców Kępna, sąsiadów i wszyscy pragną włączyć się w Waszą parafialną radość, bo dom, do którego wprowadzacie się jest wyjątkowy. Jedenaście lat temu powstała tutaj kaplica, która stała się zalążkiem nowej wspólnoty parafialnej oficjalnie powołanej do istnienia dekretem biskupa Stanisława w 2006 roku. Kępno od dawna potrzebowało nowych parafii i kościołów, by mieszkającym tu ludziom było bliżej do ambony ze Słowem Bożym, do sakramentów świętych z łaską Bożą, do domu modlitwy z Najświętszym Sakramentem i do duszpasterza. Owocem tych myśli i potrzeb są: kościół Miłosierdzia Bożego i ten kościół Matki Bożej Różańcowej. Dzisiaj radujemy się z dokonanego dzieła i oddajemy Bogu na wyłączną własność nową świątynię, którą wspólnie wybudowaliście – mówił celebrans.

Zauważył ofiarność mieszkańców, ich determinację w budowie kościoła, wspomaganie tego dzieła duchowo i materialnie. - Świątynia zbudowana jest z jedenastu lat modlitwy, wysiłku, cierpienia, pracy, trudu ofiary, zbudowana jest z solidarności serc gotowych do poświęcenia. Wielu z Was może powiedzieć swoim dzieciom, wnukom dotykając tych ścian, że tutaj jest pot ojca, że to jest nasze – zaznaczył bp Janiak.

Dziękował parafianom i ks. prał. Markowi Otrębie, który podjął się zadania budowy tego kościoła. - Ta świątynia jest zbudowana z kapłańskiej miłości Księdza Prałata Marka, proboszcza i budowniczego już czwartej świątyni na terenie naszej diecezji. Z tego miejsca każdemu z Was z osobna za modlitwę, trud i pracę bardzo serdecznie dziękuję jako biskup kaliski. Szczególnie polecam tych, którzy ofiarowali swoje cierpienie i modlitwę. Przy budowaniu świątyni to jest fundament – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał do częstego nawiedzania świątyni i odmawiania różańca. - W tej podniosłej chwili, w tym nowym parafialnym wieczerniku, jest z nami Maryja. Macie Ją za patronkę w znaku różańca świętego, dlatego prowadzeni Słowem Bożym zanurzajmy się w kontemplowanie tajemnic różańcowych. Niech ta świątynia, której patronuje Maryja będzie miejscem poznania i kontemplacji wielkiej miłości Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Przychodźcie do tej świątyni, jak będzie Wam trudno i ciężko. Przychodźcie tutaj, korzystajcie ze świętych sakramentów. Jest wiele pięknych świątyń w świecie, ale świątynia jest najpiękniejsza, kiedy jest wypełniona żywym Kościołem. To Wy jesteście najważniejsi w tej świątyni – przekonywał hierarcha.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup złożył wiernym życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. – Życzę zdrowia, ale też tego, aby w każdej Waszej rodzinie znalazło się miejsce dla Boga wyrażonego w miłości do drugiego człowieka, żeby nikt nie czuł się opuszczony, samotny. Zdobądźcie się na dobre słowo, uśmiech, życzliwość, odwiedzenie ludzi chorych, bądźcie otwarci na drugiego człowieka, bo do Boga trafia się przez człowieka. Kto nie kocha ludzi, nie kocha Boga. Życzę, abyście przeżyli te święta według zamysłu Bożego, w radości, spokoju, zgodzie dziękując Panu Bogu za każdą łaskę, którą doświadczamy w naszym życiu. Niech ten nadchodzący Rok Pański 2015 będzie dla Was radosnym przeżywaniem liturgicznego roku i jedności z Panem Bogiem – życzył bp Janiak.

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej powstała z części parafii pw. Św. Marcina w Kępnie. 1 czerwca 2003 r. bp Teofil Wilski poświęcił kaplicę. Parafia została erygowana 25 czerwca 2006 r. dekretem bp. Stanisława Napierały. 14 listopada 2009 r. rozpoczęto budowę kościoła. 19 czerwca 2012 r. bp Stanisław Napierała wmurował kamień węgielny poświęcony w Rzymie 18 maja 2003 r. przez papieża Jana Pawła II. Proboszczem parafii od samego początku jest ks. prał. Marek Otręba.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła