TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2021, 17:07
Dziś 0°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Krzyż i Ikona Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 04.05.2014

Krzyż drugiego człowieka jest sprawdzianem mojego człowieczeństwa - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży po diecezji kaliskiej. Homilię wygłosił kard. Joachim Meisner z Kolonii.

Symbole Światowych Dni Młodzieży powitano w niedzielny wieczór przed katedrą pw. św. Mikołaja w Kaliszu. Krzyż i ikonę Matki Bożej młodzież uroczyście wniosła do świątyni. W słowach powitania proboszcz katedry wskazał, że krzyż święty pielgrzymujący po wszystkich kontynentach świata przypomina człowiekowi, że jest Bóg, że Bóg jest miłością, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym. - Krzyżu Chrystusa witaj w Kaliszu, w prastarym grodzie nad Prosną, witaj w tej czcigodnej świątyni, której początki sięgają czasów księcia Bolesława Pobożnego i jego żony bł. Jolanty. To ona rozmiłowana w rozważaniu męki Chrystusa przykładem swojego życia już wtedy uczyła naszych praojców miłości do krzyża – mówił ks. prał. Adam Modliński.

Prosił Jezusa i Maryję obecnych w symbolach Światowych Dni Młodzieży o umocnienie wiary. - Bądź pozdrowiony krzyżu Chrystusa w katedrze kaliskiej, matce wszystkich kościołów naszej diecezji. Pozdrawia Cię duchowieństwo ze swoim arcypasterzem, osoby konsekrowane, alumni, lud wierny. Pozdrawiają Cię młodzi, którzy są przyszłością świata i nadzieją Kościoła. Pozdrawiają Cię rodziny, ludzie starsi, doświadczeni chorobą i naznaczeni stygmatem cierpienia. Chryste wywyższony na krzyżu spójrz na nas z wysokości krzyża, umocnij naszą wiarę, rozpal w nas miłość i na nowo w nasze serca wlej nadzieję. Maryjo, obecna w znaku tej świętej ikony, od Ciebie pragniemy uczyć się wierności Bogu, wierności Ewangelii krzyża i Ewangelii miłości. Maryjo pomagaj nam odnosić zwycięstwo nad złem, nad słabościami, abyśmy nigdy nie zeszli z drogi wiary, którą Chrystus Twój Syn naznaczył krzyżem i zmartwychwstaniem – powiedział proboszcz katedry.

Homilię wygłosił kard. Joachim Meisner, który organizował w 2005 r. Światowe Dni Młodzieży w Kolonii. Wspomniał swoją wizytę w klinice u chorego papieża Jana Pawła II w 2005 r. - W ostatnich dniach pobytu św. papieża Jana Pawła II w klinice Gemelli poprosił, żebym go odwiedził. Leżał obolały w swoim łóżku, widać było, że bardzo cierpi, już miał w gardle rurkę do oddychania i ciężko mu było. Takim cichym głosem spytał mnie: „czy wy czekacie jeszcze na mnie w Kolonii?”. A ja pochyliłem się nad nim, chwyciłem go za ręce i powiedziałem: „Ojcze Święty dopiero puszczę ręce Ojca Świętego, kiedy mi obieca, że przyjedzie do Kolonii”. Papież uśmiechając się powiedział: „przyjadę, ale jak, to zadecyduje Ten u Góry” – wspominał emerytowany metropolita Kolonii, który podkreślił, że podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii obecni byli dwaj papieże, czyli św. Jan Paweł II z nieba i Benedykt XVI.

Stwierdził, że krzyż to jest znak plusa, który powstał z ziemskiego minusa poprzez działalność Chrystusa z kierunku nieba do ziemi. - Krzyż powoduje w naszym świecie odnowienie wiary. Młodzież przyniosła krzyż do katedry w Kaliszu podobnie jak ci dwaj uczniowie, którzy towarzyszyli Chrystusowi w drodze do Emaus. Tam Jezus przełamał chleb przed ich oczyma i wtedy otworzyły im się oczy. Całej młodzieży w Polsce i na świecie życzę, aby mieli takie doświadczenie, jak uczniowie z Emaus. Będą im darowane otwarte oczy i gorące serce – zaznaczył hierarcha.

Przed błogosławieństwem pasterskim bp Edward Janiak zachęcał wiernych, aby zatrzymali się przy krzyżu. - Jeżeli chcesz spotkać Boga, trzeba zatrzymać się przy krzyżu, obojętnie na jakim etapie jesteś w życiu: ucznia, studenta, urzędnika, czy doczekałeś już emerytury. Trzeba zatrzymać się przy krzyżu. Nie patrz na to, że o trzeciej godzinie słońce zaćmiło się, bo na Kalwarii jedynym światłem pozostaje krzyż. Nie patrz na nienawiść wrogów, którzy przez kilka godzin szaleli pod krzyżem, nastała nawet nienawiść, bo jedynym światłem w tej ciemności był Ukrzyżowany, który błagał Boga „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”. Nie patrz na boleść Matki Bożej w chwili konania, bo radością macierzyńskiego smutku jest przyjęcie za Syna każdego, kto stanie pod krzyżem. Ona jest naszą matką – mówił biskup kaliski.

Wskazał, że przed krzyżem wszyscy są równi jako obdarowani zbawieniem. - Jesteśmy równi przed krzyżem przez cierpienie. Ono dotyka dziecko, młodzieńca, staruszkę, papieża, górnika, prezydenta i biskupa. Bezradni wobec cierpienia krzyża stoją: matki rodzące życie, profesorowie medycyny, duchowni, ale też ateiści. Cierpienie jest wszędzie, ale szczególne jego nagromadzenie jest w szpitalu. Tu krzyż często przybiera ogromne rozmiary, tu krzyż nabiera ogromnej wagi, trudno go udźwignąć, objąć nawet rozumem, a co dopiero sercem – zauważył celebrans.

Podkreślił, że krzyż jest sprawdzianem człowieczeństwa. - W krzyżu znaleźć można sens naszego cierpienia. Cierpienie jest tak codzienne jak miłość, radość, przyjaźń. Cierpienie należy zaakceptować, może nawet pokochać. Możemy stanąć pod Jezusowym krzyżem i porównać nasze twarze i słowa. Cierpienie uszlachetnia – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał do niesienia krzyża bliźniego. – Krzyż bliźniego nieraz jest cięższy aniżeli nasz. Każdy krzyż jest zadany wszystkim. Drodzy bracia i siostry, albo go poniesiemy razem, albo zostawimy kogoś pojedynczo z tym ciężarem. Krzyż drugiego człowieka jest sprawdzianem mojego człowieczeństwa. Niosąc go okazujemy miłość do Pana Boga. Zachęcam, abyśmy znaleźli czas i choćby duchowo stanęli przy krzyżu, nabrali mocy i siły do dźwigania nie tylko osobistego krzyża, ale żebyśmy oczyma wiary popatrzyli na tych, którzy są wokół nas – zaznaczył bp Janiak.

Przed krzyżem w katedrze będą modlić się: dzieci, młodzież, rodzice, chorzy, starsi, niepełnosprawni, a także kapłani, którzy przybędą w poniedziałek na Dzień Świętości Życia Kapłańskiego. W południe krzyż zostanie uroczyście przeniesiony w procesji do Sanktuarium św. Józefa, gdzie Mszę św. będzie celebrował kard. Joachim Meisner. Następnie przy krzyżu czuwać będą wierni, a o godz. 20.00 odbędzie się procesja z krzyżem ulicami miasta do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Symbole Światowych Dni Młodzieży będą nawiedzać parafie diecezji kaliskiej do 18 maja. Zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce w Koźminku, stamtąd krzyż i ikona Matki Bożej udadzą się do diecezji włocławskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak / KAI
Zdjęcia i nagrania: Maria Gurzyńska / Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła