TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2021, 17:42
Dziś 0°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Ks. Biskup Edward świętował 21. rocznicę święceń biskupich

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 30.11.2017

- Proszę o modlitwę, aby moja praca duszpasterska wśród was przynosiła jak najlepsze owoce duchowe – powiedział biskup kaliski Edward Janiak, który w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji 21. rocznicy przyjęcia święceń biskupich. Wraz z jubilatem modlili się kapłani z Kapituły Kolegiackiej św. Józefa.

Biskup modlił się za zmarłych rodziców, nauczycieli i kapłanów, którzy mieli wpływ na kształtowanie jego postawy do pracy duszpasterskiej.

W homilii ks. prał. Leszek Szkopek nawiązując do powołania św. Andrzeja Apostoła podkreślał, że misja kapłana powinna łączyć się z krzyżem. - Nasze wchodzenie między ludźmi musi być obliczone na to, aby być z nimi pośród ich krzyżowych spraw, że ludzie oczekują nas nie w przestrzeni kurtuazyjnej, ale oczekują, że dotkniemy tego, co bolesne i objawimy im potęgę tego, co zawarte jest w krzyżu Jezusa Chrystusa – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do rozpoczynającego się Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego zaznaczył, że bp Edward w swoich przemówieniach wskazuje na św. Józefa jako potężnego patrona i że często wypowiada słowa, że to św. Józefowi zawdzięcza życie i zdrowie.

Zachęcał duchownych i wiernych, aby pobudzali wiarę, że św. Józef jest potrzebny współczesnemu człowiekowi. - Dziś całemu światu potrzebny jest Józef, bo świat zagubił Jezusa i nie wie, gdzie szukać pomocy, nie wie jak znaleźć rozwiązanie dla swoich bolesnych spraw. Mam nadzieję, że w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa w tym sanktuarium rozejdzie się z jeszcze większą mocą na cały świat zawołanie „Idźcie do Józefa” – przekonywał ks. prał. Szkopek.

W imieniu kapłanów przemówił bp Łukasz Buzun, który dziękował bp. Edwardowi Janiakowi za dar posługi w diecezji kaliskiej. Wskazał, że dziełem pasterza diecezji jest ogłoszenie Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Dodał, że bp. Edwardowi na sercu leżą dzieła związane z Caritasem.

Bp Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 r. we Wrocławiu. Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej otrzymał 26 października 1996 r., a święcenia biskupie przyjął 30 listopada. 21 lipca 2012 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem kaliskim. Jego dewizą biskupią są słowa: „Oportet servire” (Trzeba, abym służył).

Tekst: Ewa Kotowska - Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła