TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2023, 05:57
Dziś 8°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Ksiądz Biskup Edward podczas Akcji Letniej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.07.2014

Czas, który mamy od Pana Boga na ziemi to czas, abyśmy zapracowali na niebo – mówił bp Edward Janiak do dzieci przebywających na wakacjach organizowanych przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W tym roku w Przedborowie wypoczywało ponad 500 dzieci w dwóch turnusach.

„Załóż okulary wiary” - pod takim hasłem odbywa się w Przedborowie tegoroczny wypoczynek letni dla dzieci organizowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W pierwszym turnusie w koloniach uczestniczyło 250 dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat, którymi opiekowało się 35 wolontariuszy. Obecnie trwa drugi turnus. Do Diecezjalnego Ośrodka Caritas „Pascha” przyjechało także 250 uczestników i 35 wolontariuszy. Głównym punktem każdego dnia jest Eucharystia. Za stronę duchową rekolekcji odpowiedzialny jest ks. Sebastian Łagódka, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Jednocześnie w Przedborowie trwają wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych. Grupa 20 osób wraz z 20 opiekunami przeżywa czas rekolekcji i korzysta z wypoczynku. Ta grupa to osoby należące do Stowarzyszenia ,,Ołówek”, którego opiekunem jest ks. Rafał Lubryka.

Dzisiaj wypoczywających w Przedborowie odwiedził biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. W homilii podkreślał, że człowiek ciągle powinien troszczyć się o swoją duszę. – Przybywacie tutaj, aby odnowić swoje wnętrze, swoją duszę i nabrać sił duchowych. Jeżeli człowiek nie dba o to wnętrze, nie modli się, nie oczyszcza go, to prędzej czy później musi iść do lekarza psychiatry czy psychologa, bo popada w depresję. My jesteśmy tutaj, by uniknąć takich sytuacji – mówił celebrans.

Wskazał, że 8 lipca papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót włoskiego przedsiębiorcy i misjonarza świeckiego, Marcelego Candii, żyjącego w latach 1916-1983. Podkreślał, że Candii poświęcił się dla bliźnich poprzez posługiwanie chorym na trąd w wybudowanym przez siebie szpitalu w Brazylii.

Pokazując na życie misjonarza biskup stwierdził, że na niebo trzeba w życiu zapracować. - Na niebo zapracowuje się. Niebo samo nie przyjdzie do człowieka. Chciałbym, abyście z dzisiejszego spotkania słuchając Ewangelii wysnuli jeden wniosek, że zawsze należy być dobrym człowiekiem, bo wtedy trafia się do Pana Boga. Czas, który mamy od Pana Boga na ziemi to czas, abyśmy zapracowali na niebo. Poświęcając się dla innych oddajemy najpiękniejszą cześć Panu Bogu – powiedział bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Mszę św. sprawowali: ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. prał. Sławomir Grześniak, proboszcz parafii św. Idziego w Przedborowie, wieloletni dyrektor Caritas, ks. Sebastian Łagódka, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. Rafał Lubryka, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbie, a zarazem opiekun Stowarzyszenia na  rzecz Osób z Niepełnosprawnością i ich rodzin ,,Ołówek”.

Zdjęcia i nagrania: Maria Gurzyńska
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła