TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 09:53
Dziś 27°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Lipcowa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia

Św. Józef jest dla nas wzorem świętości i posłuszeństwa, ale też jest wezwaniem do naszego apostolstwa. Nie wystarczy dbać o swoją świętość. My musimy innym pomagać, aby dostąpili odkupienia – mówił bp Stefan Regmunt, który 5 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „W trudnych czasach na nowo odkrywamy św. Józefa… gdy człowieka atakuje się w jego człowieczeństwie, w rodzinie i w pracy, gdy nie szanuje się życia niewinnych i bezbronnych”.

W homilii bp Stefan Regmunt przypomniał, że z inicjatywy pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Sanktuarium św. Józefa zanoszona jest modlitwa w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także za małżeństwa i rodziny.

Dodał, że dzięki transmisji Radia Maryja i Telewizji Trwam wiele osób z różnych zakątków świata może łączyć się duchowo z uczestnikami pierwszoczwartkowych nabożeństw.

Zaznaczył, że czas wakacji jest szczególnym wyzwaniem dla rodzin i każdego chrześcijanina.

Prosił wiernych, aby uczestniczyli w pielgrzymkach, rekolekcjach, wyjazdach oazowych, obozach ministranckich, a przede wszystkim, by spędzali wakacje wspólnie z dziećmi. – Podczas wakacji nie możemy pominąć wymiaru duchowego naszego życia. Wówczas, gdy doświadczamy zjednoczenia z Bogiem potrafimy uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., praktykować codzienną modlitwę, zachowywać Boże przykazania, nie wstydzić się podejmować rozmowy na temat wiary i życia religijnego – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał katolików, aby swoimi słowami zwracali się do św. Józefa. – Trzeba pytać św. Józefa co robić, aby zachować wierność małżeńską do końca życia, jak przyjmować narodziny dziecka, jak wychowywać dzieci, aby żyły zgodnie z przykazaniami Bożymi, jak być ojcem, matką, człowiekiem rzetelnej pracy? Tak bardzo potrzebna nam jest ta zwyczajna, codzienna modlitwa – przekonywał hierarcha.

Podkreślał, że życie we współczesnym świecie nie jest łatwe. – Dostrzegamy, że w czasach, w których żyjemy żąda się od nas, abyśmy kłaniali się bezbożnym ideologiom, tolerowali zło i kłamstwo – ubolewał celebrans.

Zapewnił, że w świecie nie brakuje dobrych inicjatyw pojawiających się ze strony ludzi świeckich. – To oni zaproponowali nam modlitwę różańcową do granic w intencji pokoju, naszej ojczyzny i Europy. Oni też zaprosili nas do przeżywania dni pokuty i do udziału w marszach w obronie życia. To od nich wywodzą się inicjatywy prawnego uporządkowania ochrony życia poczętego, a także właściwego traktowania osób chorych i niepełnosprawnych – akcentował bp Regmunt.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 7-8 lipca.

Dziękował młodym ludziom, którzy w wakacje angażują się w organizowanie rekolekcji i pomoc niepełnosprawnym.

Słowa wdzięczności skierował do Polaków, którzy rozsławiają ojczyznę.

Przypomniał, że 4 lata temu papież Franciszek mianował paulina Łukasza Buzuna biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

Wcześniej licznie zgromadzonych pielgrzymów powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała. Konferencję wygłosił filipin ks. Dariusz Dąbrowski, ogólnopolski rekolekcjonista Wspólnoty Świętego Józefa. Duchowny wskazywał na przeczyste serce św. Józefa. Zaznaczył, że św. Józef uczy wypełniania woli Bożej, szukania jej i przyjmowania w milczeniu. Dodał, że święty zadziwia roztropnością przy podejmowaniu decyzji, posłuszeństwem poznania woli Bożej, męstwem i troską o najbliższych. Świadectwo o działaniu św. Józefa dała Marta Szczerzyńska prowadząca Wspólnotę Świętego Józefa, a Sebastian Trąbka opowiedział o szkaplerzu św. Józefa. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów grabowskiego, sycowskiego, wołczyńskiego, żerkowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Podczas Mszy św. zaśpiewał Chór Cantare działający przy Ośrodku Kultury w Żegocinie pod dyrekcją Katarzyny Zawady.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Lipcowa modlitwa za rodziny i w intencji obrony życia

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła