TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jana, Moniki, Wiktora 21 Maja 2022, 23:35
Dziś 12°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Lipcowa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Kaliszu

Marta Brzozowska Marta Brzozowska 11:22 03.07.2020

Fundamentem relacji ojcowskiej św. Józefa z Panem Jezusem jest więź z Maryją – mówił ks. Mariusz Wencławek, salezjanin. Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w intencji rodzin i obrony życia poczętego przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie, potężny nasz wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą…”.

Księży biskupów oraz wiernych zgromadzonych w świątyni i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

W ramach konferencji salezjanin ks. Mariusz Wencławek , proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie, wskazał na św. Józefa jako orędownika w różnych sprawach. Odpowiedział na pyanie dlaczego powinniśmy się uciekać po pomoc do opiekuna rodzin, zachęcił również wiernych do stałej modlitwy. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk, bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

Kaznodzieja przedstawił sylwetkę św. Józefa w dwóch odsłonach - jako milczącego sługę i prawdziwego mężczyznę.

Zaznaczył, że święty jest człowiekiem, który naprawdę słucha Boga, nawet w chwilach trudnych i po ludzku nielogicznych. Przemawia czynami, w Biblii nie znajdziemy słów wypowiedzianych przez Józefa, dlatego w tym niezwykle trudnym czasie „bombardowania” informacjami przez rozmaite media, niech odrodzi się w nas szacunek dla milczenia - tej pięknej i niezastąpionej postawy ducha.

Czy święty Józef jest najlepszym przykładem, jak kochać w sposób pełny i czysty? Celebrans zaznaczył że prawdziwa miłość nigdy nie jest egoistyczna, ale udziela się obu stroną. Oddać wszystko drugiemu i pokochać go bardziej od siebie, to właśnie jest pełnia miłości, którą ilustruje postawa, życie i charyzmat Józefa. Dalej wskazał na wywiad papieża Benedykta XVI w którym to hierarcha przypomniniał o słowach św. Augustyna: Historia świata jest walką pomiędzy dwoma rodzajami miłości. Miłością do siebie, aż do skończenia świata i miłością do innych, aż do rezygnacji z samego siebie - ta walka trwa w naszych sercach współcześnie.    

Na zakończenie kaznodzieja przytoczył słowa papieża emeryta wypowiedziane 19 marca 2009 roku w Kamerunie: „Gdy was przygniata zniechęcenie, myślcie o wierze św. Józefa, ufnej wierze, do końca oddanej. Gdy ogarnia was niepokój, myślcie o nadziei Józefa, potomka Abrahama, który ufał wbrew nadziei. Gdy opanowuje was gniew czy nienawiść, myślcie o miłości Józefa, który jako pierwszy człowiek zobaczył ludzką twarz boga w osobie dziececia, poczętego z ducha św. w łonie dziewicy Maryi. Nie bójcie się przyjąć Maryi, to znaczy kochać kościoła takim jakim jest.

Pod koniec Mszy św. biskupi i kapłani zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Wraz z bp Krzysztofem Włodarczykiem, Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, biskup senior Stanisław Napierała, biskup senior Teofil Wilski , o. Tadeusz Rydzyk i kapłani.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Zdjęcia: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła