TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Cypriana, Justyny, Łucji 26 Września 2023, 07:47
Dziś 15°C
Jutro 27°C
Szukaj w serwisie

Lipcowa modlitwa za rodziny i w obronie poczętego życia w Kaliszu

Wiktoria Zielińska Wiktoria Zielińska 20:24 07.07.2022

Pan Bóg daje nam niezwykłą okazję, żebyśmy wydobywali z siebie dobro, żebyśmy tym dobrem dzielili się z innymi. Wtedy świadectwo naszej wiary będzie pociągało innych do Chrystusa – mówił bp Stanisław Jamrozek, który 7 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości. Echa X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie”.

W homilii bp Stanisław Jamrozek zachęcał małżonków, aby podprowadzali swoje dzieci do Pana Boga. - Bardzo ważne jest to, żeby o Panu Bogu mówić w naszych rodzinach, w naszym środowisku. Niezastąpioną rolę do spełnienia mają zawsze rodzice chrześcijańscy. Każdy jest wezwany do tego, żeby pokazywać Pana, do Niego zbliżać innych – podkreślał celebrans wskazując, że wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu.

Zaznaczył, że życie małżeńskie musi opierać się na relacji z Panem Bogiem. – Kiedy zobaczę jak Pan mnie miłuje to będę tak samo miłował moich domowników, będę gotowy do ofiary, do największego nawet poświęcenia – stwierdził kaznodzieja.

Zauważył, że pięknym znakiem nadziei dla Kościoła są mężczyźni, którzy modlą się razem we wspólnotach takich jak Bractwo św. Józefa, Rycerze Kolumba, Wojownicy Maryi. – Tacy mężczyźni odważnie podejmują odpowiedzialność za Kościół, za rodzinę, za swoje środowisko – przekonywał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Zachęcał wiernych do modlitwy za rodziny, a także o nowe powołania do kapłaństwa i zakonu. – Nasza modlitwa jest bardzo potrzebna, aby nie zabrakło tych, którzy będą o obecności Pana przypominać, głosząc dobrą nowinę i dzieląc się swoją wiarą – powiedział bp Jamrozek.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl przypomniał, że w czerwcu minęło 25 lat od wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i dziękował wszystkim, którzy włączyli się w te obchody poprzez modlitwę i pogłębianie treści dotyczących ochrony i wartości ludzkiego życia przekazanych przez papieża Polaka.

Poinformował, że wszystkie wykłady wygłoszone podczas ogólnopolskiego sympozjum naukowego o wartości życia można znaleźć w telewizji internetowej „Dom Józefa”.

Zachęcał wiernych, aby modlili się o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Zapraszał pielgrzymów z Polski, aby w czasie wakacji czy urlopów przybywali do św. Józefa w Kaliszu.

Wcześniej konferencję nt. „Każda rodzina ma misję spełnienia. Idźcie odważnie naprzód, z radością” wygłosili ks. dr Wojciech Kućko, kapłan diecezji płockiej, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku, adiunkt Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW oraz Aldona i Artur Wiśniewscy, małżonkowie z 34-letnim stażem, mający pięcioro dorosłych już dzieci, którzy od lat aktywnie działają w środowisku rodzin, są m.in. doradcami życia rodzinnego w diecezji płockiej oraz założycielami i członkami Fundacji „Tak dla Rodziny”. Są zaangażowani w artystyczną i ewangelizacyjną działalność rodzinnego zespołu „Moja Rodzina”. Małżonkowie byli delegatami KEP na X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie. Prelegenci zdali relację z X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, duchowieństwo, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, dobrzyckiego i lututowskiegoe oraz pielgrzymi z całej Polski.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Wiktoria Zielińska/Radio Rodzina Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła