TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 01:43
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Listopadowa Modlitwa za rodziny u Świętego Józefa

Każde dziecko jest Bożym darem, a nie rzeczą, która należy się małżonkom – mówił abp Marek Jędraszewski, który 5 listopada przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Tym razem spotkanie połączono z VIII Pielgrzymką Akademicką Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Święte małżeństwa i rodziny przyszłością ludzkości”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: studenci WSKSiM w Toruniu z duszpasterzami i ks. Szymon Rybak.

Konferencję pt. „Jesteśmy szczęśliwą rodziną pobłogosławioną przez Boga wieloma darami. Staliśmy się świadkami pięknej kolegialności i różnorodności Kościoła” wygłosili Jadwiga i Jacek Pulikowscy z Poznania, audytorzy podczas XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Powołanie i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Państwo Pulikowscy mają trójkę dzieci. Pomagają małżeństwom przeżywającym kryzysy, prowadzą kursy przedmałżeńskie. Są autorami publikacji o małżeństwie i rodzinie. Dr inż. Jacek Pulikowski jest też wykładowcą Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Prelegenci wskazywali na świętość małżeństwa i rodziny. Podzielili się też refleksją z obrad synodu o rodzinie, który miał miejsce w październiku w Rzymie. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, członek Watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, członek Komisji Wychowania Katolickiego, członek Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego, członek Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, członek Zespołu KEP ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, koźmińskiego, żerkowskiego i pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans ubolewał, że w ostatnim czasie urzędujący jeszcze minister zdrowia podpisał rozporządzenie, na mocy którego przyznano 40 mln zł na stosowanie metody in vitro. - Była batalia o życie. Były wyraźne głosy Polskiego Episkopatu, iż każde życie jest cenne, bo jest cenne w oczach Boga od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Wiemy, że stosowanie metody in vitro wiąże się ze śmiercią bardzo wielu istnień ludzkich, a przyznano 40 mln zł na przyszły rok na dalsze stosowanie metody in vitro ze skutkami jakie ze sobą niesie. Tymczasem we wszystkich województwach zaplanowano na przyszły rok zaledwie 26 mln zł na funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych. Nie ma mowy o prawdziwym sposobie leczenia bezpłodności. Nie ma najmniejszej złotówki na naprotechnologię – mówił abp Jędraszewski.

Podkreślał, że dziecko jest Bożym darem, a nie rzeczą, która należy się małżonkom. - Jak często małżonkowie prawdziwie wierzący czekają na potomka niekiedy długo i proszą Boga o łaskę dziecka – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że Kościół zawsze będzie upominał się o życie. - Kościół domagając się odrzucenia tzw. konwencji przemocowej, ustawy o in vitro i ustawy o zamienności płci absolutnie nie ma na uwadze czynić tego, o co oskarżano nas ostatnio, czyli o republikę wyznaniową. Kościół nigdy nie chciał, aby jego prawo stało się prawem państwowym, nawet w średniowieczu. Kościół upomina się jedynie i aż o to, aby było poszanowane prawo naturalne, które jest wpisane w sumienie każdego człowieka. Prawo, które mówi czyń dobro, a unikaj zła. Prawo, które znajduje swoje przełożenie w tym, że trzeba za wszelką cenę bronić ludzkiego życia. Czyżby obrona ludzkiego życia była próbą podporządkowania sobie przez Kościół państwa? Czy jest to usiłowanie tworzenia republiki wyznaniowej? Trzeba zrozumieć, że jednym z kryterium człowieczeństwa jest to, że ja czuję się stróżem życia mojego brata – przekonywał hierarcha.

Stwierdził, że od dwóch tysięcy lat Kościół głosi tę samą Ewangelię. - Kościół jest otwarty, bo Chrystus jest otwarty. Kościół głosi prawie już dwa tysiące lat tę samą Ewangelię miłości, Ewangelię życia, Ewangelię przebaczenia i miłosierdzia i nikogo nie chce odtrącić od źródeł przebaczenia, nawrócenia i odzyskania swojej godności. Kościołowi nie wolno milczeć wtedy, kiedy jest ewidentne zło sprzeczne z nauczaniem Ewangelii, bo inaczej zatraciłby tę misję, do której został przez samego Chrystusa powołany – podkreślił metropolita łódzki.

Zwrócił się też do studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. - Niech czas Waszych studiów w tej szczególnej uczelni będzie czasem zdobywania wiedzy nie tylko fachowej, ale przede wszystkim czasem pogłębiania się we własnym człowieczeństwie, w tej szczególnej wrażliwości, że jestem naprawdę człowiekiem wtedy, kiedy czuję się stróżem życia brata mego i że potrafię tego życia bronić nawet za cenę cierpienia osobistego, czy środowiskowego odtrącenia – mówił abp Jędraszewski.

Zachęcał studentów, aby byli apostołami Ewangelii życia. - Niech ten czas Waszych studiów będzie również okresem modlitwy za przyczyną Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa o dobre małżeństwa dla Was, o szczęśliwe rodziny, o to, aby Wasze prywatne życie stało się jednym wielkim potwierdzeniem tego, co zdobywacie własnym wysiłkiem przy pomocy Waszych profesorów. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Polska Was potrzebuje, że świat Was potrzebuje, że Europa, która chce za wszelką cenę odciąć się od chrześcijańskich korzeni, Was potrzebuje, Waszego świadectwa, Waszego pięknego przykładu życia przesiąkniętego miłością do Boga i drugiego człowieka – stwierdził hierarcha.

Pod koniec Mszy św. o. Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak wyraził radość z obecności młodzieży akademickiej, która przybyła zawierzyć swoje życie św. Józefowi. Prosił o modlitwę w intencji zmarłych, zwłaszcza kapłanów, którzy odeszli w ostatnim czasie.

O. Tadeusz Rydzyk podkreślał, że cały czas trzeba modlić się za ojczyznę. Wskazywał, że polscy biskupi w bardzo jasny sposób wyrażali swoje poglądy na synodzie nt. rodziny w Rzymie. Życzył wiernym, aby zawsze byli zjednoczeni z Panem Jezusem.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Szymona Cieślara.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - 5 listopada 2015


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła