TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 05:54
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Liturgia Męki Pańskiej w kaliskiej katedrze 2024

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 19:38 29.03.2024

Krzyż i męka Jezusa Chrystusa jest świadectwem miłości Boga do człowieka – mówił biskup Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja.

Po odczytaniu opisu Męki Pańskiej według św. Jana, w homilii biskup Łukasz Buzun przypomniał, że miłość Boga do człowieka jest nieskończona:

 

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej zauważył także, że męka Jezusa ukazuje ludzki grzech i słabość:

 

Biskup Łukasz Buzun zachęcał, aby wpatrując się w krzyż, prosić dziś o dar łez obmywający duszę człowieka:

 

W rozbudowanej Modlitwie Powszechnej proszono Boga w intencjach całego świata: za Kościół, papieża, wszystkie stany Kościoła, katechumenów, o jedność chrześcijan, za żydów, niewierzących w Chrystusa, niewierzących w Boga, rządzących państwami oraz za „strapionych i cierpiących”.

Do tych tradycyjnych 10 wezwań po raz kolejny dołączono modlitwę w intencji „cierpiących z powodu wojny”: „Módlmy się za narody rozdarte okrucieństwem wojny. Niech ich łzy i krew ofiar nie będą przelane na próżno, ale przyspieszą erę pokoju, która wypływa z chwalebnych ran Chrystusa Jezusa. Miłosierny i mocny Boże, który wygaszasz wojny i poniżasz pysznych, oddal jak najszybciej od ludzkości okrucieństwa i łzy, aby wszyscy mogli naprawdę być nazywani Twoimi dziećmi. Przez Chrystusa Pana naszego”.

Kolejną częścią Liturgii Męki Pańskiej była adoracja krzyża oraz Komunia święta.  Konsekrowane hostie pochodziły z Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, odprawionej w Wielki Czwartek, gdyż w Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje Eucharystii.

Po Komunii Świętej przeniesiono Najświętszy Sakrament do grobu.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku z bp Łukaszem Buzunem modlili się: biskup kaliski Damian Bryl oraz kapłani pracujący w kaliskiej katedrze.

Liturgia Męki Pańskiej była transmitowana przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Tekst, audio i zdjęcia: ks. Artur Filipiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła