TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 18:15
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Liturgia Wigilii Paschalnej w Kaliskiej Katedrze

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 11:24 21.04.2019

Zmartwychwstanie Pańskie następuje po śmierci krzyżowej i ogłasza nam prawdę o Bogu Miłosiernym. Jezus zmartwychwstały jest nadzieją, że cierpienie i krzyż są czasowe, a radość i szczęście obiecane na zawsze - mówił bp Edward Janiak w katedrze kaliskiej, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że znakiem zmartwychwstania Jezusa był pusty grób, który zastały niewiasty i uczniowie w pierwszy dzień po żydowskim szabacie. – Grób ten do dzisiaj jest pusty. Jest nawiedzany przez pielgrzymów z całego świata. Istnieje fizycznie – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że drugim dowodem zmartwychwstania są świadectwa apostołów. – To świadectwo apostołów zostało przekazane następnym pokoleniom. W ciągu wieków mieliśmy wielu znakomitych świadków Chrystusa, a wśród nich św. Jana Pawła II, który 2 kwietnia 1998 r. w orędziu wielkanocnym powiedział: „Tak dzisiaj przemawiają świadkowie, nie tylko ci pierwsi, naoczni, ale także ci, którzy przejęli od nich orędzie wielkanocne i dawali świadectwo Chrystusowi ukrzyżowanemu” – wskazywał kaznodzieja.

Akcentował, że zmartwychwstanie Chrystusa przypomina człowiekowi, że ostatnie słowo należy do prawdy, a nie do kłamstwa. - To jest takie ważne, żebyśmy nie żyli w zakłamaniu. Zmartwychwstanie Pańskie oznajmia nam, że na końcu jest życie, a nie śmierć. Zmartwychwstanie Pańskie następuje po śmierci krzyżowej i ogłasza nam prawdę o Bogu Miłosiernym – powiedział hierarcha.

Wskazał, że Jezus zmartwychwstały poucza, że do chwały zmartwychwstania idzie się często z krzyżem. - Nikomu z nas nie brakuje różnych dolegliwości, nie brakuje ciemnych dolin, przez które trzeba nam przechodzić. Jezus zmartwychwstały jest nadzieją, że cierpienie i krzyż są czasowe, a radość i szczęście obiecane na zawsze – przekonywał duchowny.

Dodał, że Zmartwychwstanie Pańskie wzywa człowieka do ożywienia życia Bożego. - W Wielkanoc dziękujemy Panu Bogu za dar wiary, za to, że możemy korzystać z sakramentów świętych. Chryste Zmartwychwstały jesteśmy zgromadzeni tutaj w katedrze w Twoje imię. Nasza dzisiejsza Wielkanoc to Wielkanoc, gdzie pamiętamy o naszej ojczyźnie, o wszystkich rodakach w kraju i za granicą. Spójrz Chryste Zmartwychwstały na nasze miasto, naszą diecezję i pozostań z nami – mówił bp Janiak.

Biskupom, kapłanom i wiernym życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński. – W tę świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego życzę, aby Ten, który przeszedł ze śmierci do życia rozświetlał drogi naszej codzienności blaskiem prawdy swojego Słowa, głębią miłości objawionej w krzyżu oraz pełnią pokoju wielkanocnego poranka. Niech spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym zmienia nasze życie, niech stanie się dla nas źródłem nadziei i niech napełnia nasze serca radością. Życzę, aby ten święty czas przeżywania Paschy Pana na nowo umocnił nas w przekonaniu, że tylko On Zwycięzca śmierci, piekła i szatana ma moc uwolnić nas od grzechów, wątpliwości, lęków i wszelkich obaw o przyszłość – życzył proboszcz katedry.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami ulicami Kalisza.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej i katedrze.

Uroczystość uświetniły chóry: katedralny i młodzieżowy oraz orkiestra „Gród nad Prosną”. W liturgii uczestniczyła także Straż Rzymska istniejąca od wielu lat przy katedrze.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła