TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2023, 04:27
Dziś -3°C
Jutro -3°C
Szukaj w serwisie

Majowa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:35 05.05.2023

Jesteśmy powołani do wiary dającej świadectwo, która silnie łączy życie łaską, poprzez sakramenty i kościelną komunię, z apostolstwem w świecie – mówił bp Marek Mendyk, który 4 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Tym razem nabożeństwo połączono z jubileuszem 25-lecia Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”.

Temat majowego spotkania brzmiał: „Opiekun w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i dla obrony życia i rodziny”.

W homilii bp Marek Mendyk zachęcał, aby w przeżywanym Tygodniu Modlitw o powołania modlić się za wstawiennictwem św. Józefa o ducha i klimat powołaniowy w rodzinach, tych miejscach i środowiskach, w których Pan Bóg pozwala nam żyć i służyć.

- Jest to cenna okazja, aby odkryć na nowo, że powołanie jest łaską, jest bezinteresownym darem, a jednocześnie jest zadaniem odważnego podążania razem z Jezusem, aby nieść Ewangelię do świata – powiedział celebrans.

Wskazał, że we współczesnym świecie dominuje tzw. kultura „natychmiastowości”, w której degraduje się wzór osobowy i autorytet. – Łatwo się domyśleć, że autorytety, ideały, wzory osobowe i styl życia w takiej kulturze eksponowane są głównie za pośrednictwem mediów, które często wskazują na młode, pełne witalnych sił osoby, w których życiu ma miejsce zastępowanie uznawanych dotąd wartości przez nowe, bardziej liberalne – stwierdził kaznodzieja.

Nazwał św. Józefa orędownikiem zabieganych dusz. – Dzisiaj gromadząc się na modlitwie u św. Józefa chcemy uczyć się od niego trudnej sztuki „zatrzymania się” i wsłuchania się w to co Pan Bóg mówi do nas – zaznaczył biskup świdnicki.

Dziękował św. Józefowi za katolickie czasopismo „Opiekun” ukazujące się od 25 lat w diecezji kaliskiej. - Dziękujemy nie tylko za przekazywane informacje, ale przede wszystkim za opisywane świadectwa orędownictwa i opieki św. Józefa. Sam też przed trzema laty przybyłem do Kalisza, aby powierzyć się opiece św. Józefa. Dzisiaj pragnę mu dziękować, że w trudnym czasie pozwala mi bezpiecznie przejść przez trudy codziennej posługi – powiedział bp Mendyk.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Marek Mendyk zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup kaliski podkreślił, że dzisiejsza modlitwa jest naznaczona dziękczynieniem za dzieło, jakim jest Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej „Opiekun”. - Chciałbym wyrazić wdzięczność i szacunek tym, którzy na co dzień to pismo redagują - mówił bp Damian Bryl.

Podczas uroczystości biskup kaliski wręczył Pierścienie Świętego Józefa. Takie odznaczenie otrzymały: Renata Jurowicz, Monika Głąb, pracownice „Opiekuna” i Aleksandra Polewska-Wianecka, od wielu współpracująca z czasopismem diecezjalnym.

Wcześniej w ramach konferencji świadectwami nt. powstania i funkcjonowania gazety diecezjalnej „Opiekun” podzielili się: Marian Rybicki, pierwszy redaktor naczelny czasopisma, ks. kan. Krystian Szenowski, redaktor naczelny w latach 1998-2008, obecnie proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie, ks. kan. Andrzej Klimek, redaktor naczelny od 2008 r., a zarazem proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Liskowie, Aleksandra Polewska-Wianecka, pisarka i publicystka, współautorka scenariusza filmu „Opiekun”.

Pierwszy numer pisma ukazał się 31 maja 1998 r., z okazji rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. Inicjatorem wydawania gazety diecezjalnej był pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

Mszy św. przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, kapłani, alumni ASD w Poznaniu, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów błaszkowskiego, jarocińskiego i ołobockiego oraz pielgrzymi.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła