TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Klary, Romana, Rozyny 09 Sierpnia 2022, 11:56
Dziś 20°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Marcowa modlitwa w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych w Kaliszu

Marta Brzozowska Marta Brzozowska 09:03 05.03.2021

W tym trudnym czasie pandemii chciałbym zaprosić, abyśmy zadbali o ducha pięknej miłości, która jest wrażliwością i solidarnością - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który 4 marca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Pieśnią wesela witamy o Józefie miesiąc Twój”.

W homilii biskup kaliski Damian Bryl zaprosił wiernych do wsłuchania się w słowo Boże, które jest dobrą nowiną, bo mówi o miłości Pana Boga do człowieka. - Ono jest bardzo ważne na te trudne czasy, które przeżywamy, na te stany, które nam towarzyszą, na bezradność i bezsilność wobec tego co nas spotyka. Jezus zapewnia nas, że nas kocha. Siostry i bracia to jest dobra wiadomość: jestem kochany przez dobrego Boga. Chciejmy prosić św. Józefa, aby pomógł nam odkrywać w naszym życiu ślady miłości Boga, aby pomógł nam zobaczyć jak Bóg, który nas kocha troszczy się o nas – powiedział celebrans.

Przekonywał, że człowiek jest ważny dla Pana Boga. - Bóg chce być blisko mnie. Dla Pana Boga mam wielką wartość. Nawet jakby inni mnie nie szanowali, nie widzieli mojej wartości to jest ktoś kto zna moją wartość, dla którego jestem ważny, to jest Pan Jezus. Proszę przyjmijmy z otartym sercem tę dobrą wiadomość, że jest Ktoś dla kogo jestem ważny – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że uczniów Jezusa nie rozpoznaje się po wielkich czynach, ale rozpoznaje się po miłości wzajemnej, po miłości we wspólnotach, rodzinach. – Chciałbym, abyśmy modlili się o ducha miłości wzajemnej w naszych rodzinach – mówił duchowny.

Prosił rodziców, aby zadbali o to, by ich dzieci miały doświadczenia bycia kochanymi. - Drodzy rodzice kochajcie wasze dzieci, ale też dostrzegajcie jak wasze dzieci kochają was. Może ich miłość jest niedojrzała, nie taka jaką sobie wymarzyliście, ale dostrzegajcie choć ślady tej miłości – podkreślał ordynariusz kaliski.

Prosił też dzieci, aby kochali swoich rodziców piękną miłością. - Zobaczcie jak wasi rodzice was kochają. Może ich miłość nie zawsze jest taka jaką byście chcieli i wymarzyli sobie, ale was kochają i tę miłość wyrażają jak potrafią – zaznaczył celebrans.

Zaprosił wiernych, aby w tym trudnym czasie pandemii zadbali o ducha pięknej miłości, która jest wrażliwością i solidarnością. - Chciałbym zaprosić, żebyśmy mieli otwarte oczy na tych, którzy cierpią w samotności i na tyle ile to możliwe chcieli pomóc. Proszę nie zostawiajmy naszych potrzebujących sióstr i braci, naszych sąsiadów, może rodziców, rodzeństwo. Czasami, nie możemy pójść, bo są w kwarantannie czy izolacji, ale możemy takie małe gesty uczynić, możemy zrobić zakupy, możemy zadzwonić, porozmawiać czy w inny sposób wyrazić naszą miłość. Proszę zadbajmy o to – zachęcał bp Bryl.

Pod koniec Mszy św. biskup kaliski w odnowionej Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa zawierzył patronowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Wcześniej konferencję nt. „W stuleciu Rok, w roku Marzec, w każdym miesiącu DZIEWIĘTNASTY, w tygodniu ŚRODA – czasem spotkania ze Świętym Józefem - o tym jak w codzienności budować nazaretański klimat w naszych parafiach i rodzinach” wygłosili kapłani diecezji kaliskiej: ks. dr Andrzej Latoń, ks. dr Marcin Wiśniewski, ks. dr Jacek Plota i ks. Mateusz Puchała.

Rozmowę z kapłanami prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani oraz przedstawiciele pielgrzymów.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła