TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 04:57
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Marszałki w życiu abp. Antoniego Baraniaka

Adam Szymański Adam Szymański 16:10 01.07.2024

Chcemy wspominać ks. abp. Antoniego Baraniaka, chcemy Panu Bogu dziękować za jego życie, za jego wierność, za jego świadectwo i chcemy prosić żeby, szczególnie jego ofiara, męczeństwo, które poniósł, żeby przynosiło dobry owoc w życiu naszym, w życiu Kościoła – mówił bp Damian Bryl rozpoczynając Eucharystię będącą początkiem uroczystości poświęconej abp. Antoniemu Baraniakowi.

Arcybiskup Antoni Baraniak stał się w ostatnich latach jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego episkopatu z okresu powojennego. Był to trudny czas dla Kościoła, z którym bezpardonową walkę podjęła komunistyczna władza. Jednym z najbardziej bolesnych wydarzeń tego okresu było aresztowanie w nocy z 25 na 26 września 1953 r. prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kierownika prymasowskiego sekretariatu bp Antoniego Baraniaka. […] w 2018 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – Orderem Orła Białego. Decyzją Sejmu RP abp Antoni Baraniak został też ogłoszony jednym z patronów roku 2024. Podobną uchwałę podjął w październiku 2023 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

30 czerwca, w piękny letni dzień w Marszałkach w gminie Grabów nad Prosną wspominano uroczyście postać abp. Antoniego Baraniaka salezjanina, którego los związany był także z tą miejsowością.

Celebrowanie tego święta było możliwe dzięki zaangażowaniu wspólnoty parafialnej pw. Chrystusa Króla, której proboszczem jest ks. Sebastian Łagódka i pustelni salezjańskiej „Ognisko miłosierdzia”, przy Domu Rekolekcyjnym, nad którą pieczę sprawuje pustelnik ks. Dariusz Szyszka SDB.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski ks. Damian Bryl, a homilię wygłosił badacz życia i dzieła abp. Baraniaka, ks. Jarosław Wąsowicz, który przypomniał min., życiorys arcybiskupa:

Lata powojenne to trudny czas dla Kościoła, z którym bezpardonową walkę podjęła komunistyczna władza:

Dalej kaznodzieja przywołał męczeństwo niezłomnego kapłana:

Po mszy świętej, wszyscy przybyli na uroczystość, udali się do Domu Rekolekcyjnego, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica, wcześniej jednak nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie znicza  przy obelisku upamiętniającym pobyt arcybiskupa w Marszałkach.

Tablicę na Domu Rekolekcyjnym odsłonił bp. Damian Bryl w obecności parlamentarzystów i władz samorządowych województwa wielkopolskiego, a jej treść przywołuje wybitne osoby związane z Marszałkami:

CI KTÓRZY UŚWIĘCILI
TO MIEJSCE

PRYMAS
AUGUST HLOND SDB

PRYMAS
STEFAN WYSZYŃSKI

ABP
ANTONI BARANIAK SDB

KU CZCI I PAMIĘCI
WDZIĘCZNI RODACY

                                                                                           Marszałki, 30.06.2024 r.

Po części oficjalnej, uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do ogrodu przy pustelni, gdzie przygotowany został piknik z rozmaitymi atrakcjami, a jedną z nich był koncert Orkiestry Dętej Don Bosco z Marszałek.

W piknikowej atmosferze można było wysłuchać dalszych informacji ks. Jarosława o związkach abp. Antoniego Baraniaka z Marszałkami i jego pobycie w tym salezjańskim ośrodku:

Jednym z miłych akcentów sposobu bycia arcybiskupa Antoniego, przywołanym przez organizatorów, było to, iż starał się mieć zawsze przy sobie słodycze dla dzieci i tych, w tym dniu, także nie zabrakło, w postaci „Krówek abp. Antoniego Baraniaka”, którymi obdarowano nie tylko naszych milusińskich.

Tekst, zdjęcia i audio: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła