TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 22:49
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Młodzi na modlitwie u Świętego Józefa przed ŚDM w Krakowie

Spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym Franciszkiem jest wielką okazją do tego, aby młodzi tę miłość Bożą rozlewali na drugiego człowieka – mówił bp Stanisław Jamrozek, który 7 lipca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Pomóż młodym odkryć smak życia – tylko życie z Bogiem smakuje prawdziwie. Oferta Last Minute na wakacje: ŚDM Kraków 2016”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – Nasze spotkanie modlitewne odbywa się w szczególnym czasie. Trwamy w Świętym Roku Miłosierdzia, a przed nami wielkie wydarzenia, jakimi są Światowe Dni Młodzieży, które tym razem będą najpierw w polskich diecezjach, a następnie w Krakowie  i związana z tym wizyta Ojca Św. Franciszka w naszej ojczyźnie. Do naszego kraju przybędą ogromne rzesze młodych ludzi z całego świata. Światowe Dni Młodzieży to czas niezwykłej manifestacji wiary i dzielenia się tą wiarą z innymi, to czas świadectwa o trwaniu w Kościele przy Jezusie Chrystusie. Wszyscy zmobilizujmy nasze siły i starania, aby nasza młodzież mogła jak najliczniej uczestniczyć w tych spotkaniach zarówno w diecezjach jak też w Krakowie z Ojcem Św. Franciszkiem, aby mogła „naładować swoje akumulatory” na dalsze lata swojego dorosłego życia - mówił kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Witold Kałmucki wraz z młodzieżą oraz ks. Marcin Kierzek.

Konferencję nt. uczestnictwa młodych w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie wygłosił ks. Jakub Bartczak, ambasador ŚDM, najlepszy raper wśród księży i jedyny ksiądz wśród raperów, duszpasterz parafii Sulistrowice, niegdyś znany jako „Mane” – członek hip-hopowych ekip z Wrocławia. Do wyjazdu na ŚDM w Krakowie zachęcała także młodzież z diecezji kaliskiej z ks. Witoldem Kałmuckim i ks. Markiem Muzyką. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Teofil Wilski, o. Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, kapłani, młodzież i wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, odolanowskiego i trzcinickiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans podkreślał, że spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym Franciszkiem jest wielką okazją do tego, aby młodzi tę miłość Bożą rozlewali na drugiego człowieka. - Ludzie młodzi tę miłość będą przekazywać drugiemu człowiekowi. Jest jeszcze przeszło dwa tygodnie, żeby napełnić się Bożą miłością w spotkaniu z Jezusem na modlitwie, w zasłuchaniu w Jego Słowo. Możemy się tą miłością napełniać, żeby później napełnieni Duchem Bożym wyjść i o tej miłości mówić, bo będzie okazja, żeby dzielić się swoją wiarą. Pan będzie umacniał Was, aby to świadectwo było bardzo czytelne – powiedział bp Jamrozek.

Zaznaczył, że młodzi z Polski będą mieli okazję głosić swoim rówieśnikom ze świata dobrą nowinę o Jezusie. - Nasza młodzież może dać młodym, którzy przyjadą z różnych zakątków świata bardzo gorącą wiarę. Ta spontaniczność wiary rodzi jeszcze większą miłość do Pana Boga – stwierdził kaznodzieja.

Apelował do młodych, aby zachęcali innych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Wskazał, że młodzież może zaświadczyć, że w ich sercach jest głębokie pragnienie prawdy. - Młodzi unikają kłamstwa, chcą żyć w prawdzie. To świadectwo umiłowania prawdy jest wielką cechą człowieka wierzącego – mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Prosił też młodych, aby mówili innym o wartości rodziny. - Młodzi duży nacisk kładą na wartość rodziny w ich życiu. Rodziny, która jest zawsze związkiem mężczyzny i kobiety. Młodzi tworzą tę rodzinę, a owocem ich miłości jest dziecko, które Bóg daje. Pan Bóg daje siły, aby przyjąć dziecko i dobrze je wychować. Przypominajcie innym o wartości rodziny i starajcie się poważnie podchodzić do swojej przyszłości – zaznaczył hierarcha.

Zwrócił się z modlitwą do św. Józefa, aby upraszał młodym gorącą miłość do Pana Boga. - Prośmy św. Józefa, aby upraszał nam zatroskanie o życie duchowe, o to, żeby Pan nieustannie w nas mieszkał i żebyśmy Jego mocą napełnieni mogli Jego miłość rozgłaszać wszędzie tam, gdzie On nas pośle – powiedział bp Jamrozek.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podziękował biskupom, kapłanom i wiernym za wspólna modlitwę w intencji rodzin. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich łączących się duchowo przez media, a zwłaszcza pozdrawiał osoby dotknięte chorobą, samotnością, a także te, które dźwigają krzyż.

O. Zdzisław Klafka zachęcał młodych, aby pojechali do Krakowa. Zaprosił też wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę, 10 lipca.

Podczas Mszy św. śpiewał zespół młodzieżowy Tratwa Team.

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Video: Telewizja TRWAM

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - TRANSMISJA - 7 lipca 2016


Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - bp Stanisław JAMROZEK - HOMILIA - 7 lipca 2016


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła