TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 18:37
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Modlitewno-formacyjne spotkanie Akcji Katolickiej w Dębe

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 15:07 07.10.2023

Nie chodzi o to, żeby wszyscy byli tacy sami tylko żebyśmy – doświadczając różnorodności – potrafili trwać w jedności, w tym, co istotne, byśmy umieli razem trwać przed Jezusem – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. rozpoczynającej modlitewno-formacyjne spotkanie Akcji Katolickiej w murach Sanktuarium Matki Bożej Dębskiej – Wychowawczyni i Opiekunki. Wydarzenie zbiegło się ze świętem Matki Bożej Różańcowej.

U progu Eucharystii bp Damian Bryl powitał wszystkich zgromadzonych, przypomniał o okolicznościach spotkania, nie zapominając przy tym o trwającej w Rzymie pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”:

Pasterz Kościoła Kaliskiego rozpoczął swą homilię od nawiązania do modlitwy różańcowej, która w sposób szczególny koresponduje z dzisiejszą liturgią słowa:

Bp Damian Bryl w trakcie kazania w sposób szczególny pochylił się nad pojęciem „jedność”. W tym kontekście przytoczył on również cztery myśli z encykliki papieża Franciszka „Evangelii Gaudium”: czas przewyższa przestrzeń, jedność przeważa nad konfliktem, rzeczywistość jest ważniejsza od idei oraz całość przewyższa część. Korzystając z tej sposobności kaznodzieja podjął próbę umiejscowienia „jedności” w dzisiejszym społeczeństwie:

Kończąc homilię kaznodzieja zwrócił uwagę na cechy, których jako ludzie wierzący powinniśmy uczyć się od Maryi:

Przed zakończeniem Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej złożyli na ręce bpa Damiana Bryla, a także ks. prał. Sławomira Kęszki - asystent AK Diecezji Kaliskiej oraz kustosz dębskiego sanktuarium – kwiaty wraz z podziękowaniami:

Rokrocznie członkowie Akcji Katolickiej przybywają do Matki Bożej Dębskiej, aby przez Jej ręce podziękować za dotychczasową opiekę i wypraszane łaski u Swego Syna oraz by prosić o dalsze błogosławieństwo Boże dla naszej Ojczyzny, Diecezji Kaliskiej, jej pasterzy, całej Akcji Katolickiej, a także jej asystentów w parafiach.

Po Eucharystii był czas na spotkania i rozmowy indywidualne. Wybrzmiała również konferencja, którą wygłosił ks, prał. Sławomir Kęszka.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła