TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 08:01
Dziś 14°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa o jedność chrześcijan w kaliskiej katedrze

Adam Szymański Adam Szymański 22:20 20.01.2024

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wspólnot i Kościołów chrześcijańskich. - Zaangażowanie ekumeniczne musi opierać się na nawróceniu serc i na wytrwałej modlitwie – mówił ks. Julian Kopiński z Kościoła polskokatolickiego, przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Witając zgromadzonych w katedrze przedstawicieli wspólnot i Kościołów chrześcijańskich bp Damian Bryl podkreślił, że jedność jest ważnym znakiem dla świata.

- Jedność uczniów Chrystusa pokazuje ich autentyczność. Niestety widzimy, że tej jedności nie ma i dlatego pokornie chcemy o nią wołać. Ta dzisiejsza modlitwa jest modlitwą chrześcijan z naszego miasta, z różnych wspólnot i Kościołów – powiedział biskup kaliski.

W słowie pastor Jerzy Rycharski odwołując się do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie podkreślał, że pomagając bliźniemu znajdującemu się w potrzebie pomagamy Jezusowi. - Ilu z was chciałoby pomóc Jezusowi? Gdybyście widzieli, że Jezus potrzebuje waszej pomocy, waszej uwagi, co byście zrobili? To jest oczywiste, pobieglibyśmy szybko, poświęcilibyśmy nasz czas, nasze pieniądze, naszą energię, pozostawilibyśmy inne rzeczy. Dlaczego? Po to, żeby pomóc Jezusowi. Jeśli tylko podamy rękę, jeśli tylko pomożemy w jakikolwiek sposób bliźniemu to okaże się, że pomogliśmy Jezusowi – powiedział pastor z Kościoła Bożego w Chrystusie.

Stwierdził, że pomagając innym zachowujemy wrażliwość na drugiego człowieka.

- Pomagając innym zachowujemy swoje człowieczeństwo, oddajemy Bogu chwałę i stajemy się podobni do Jezusa Chrystusa. Pomagając innym wyrażamy nasz szacunek do stworzenia, którym jesteśmy. Pomagając innym, tak jak słowo Boże nas uczy, stajemy się podobni do naszego taty w niebie, bo „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale życie wieczne miał” - zaznaczył duchowny. 

W swoim przemówieniu ks. Julian Kopiński z Kościoła polskokatolickiego w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej podziękował za spotkanie i wspólną modlitwę w intencji jedności chrześcijan.

Akcentował, że zaangażowanie ekumeniczne musi opierać się na nawróceniu serc i na wytrwałej modlitwie. - Do wspólnego świadectwa prowadzi trudna droga pojednania. Nasze wspólnoty kościelne potrzebują pojednania. Czy możemy być w pełni pojednani z Chrystusem, jeśli nie jesteśmy w pełni pojednani między sobą? Czy możemy wspólnie i skutecznie świadczyć o Chrystusie, nie będąc pojednani ze sobą? Czy możemy pojednać się ze sobą nie przebaczając sobie nawzajem? Warunkiem pojednania jest przebaczenie, które nie jest możliwe bez wewnętrznej przemiany i nawrócenia będących dziełem łaski Bożej – podkreślił przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

W kaliskiej katedrze na wspólnej modlitwie zgromadzili się biskup kaliski Damian Bryl, orionista ks. Antoni Wita, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Julian Kopiński z Kościoła polskokatolickiego, przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Michał Kühn, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu, pastorzy Jerzy Rycharski i Janusz Wanat z Kościoła Bożego w Chrystusie, ks. Roman Woźniak z Kościoła greckokatolickiego, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu, ks. Dariusz Kuliński, prefekt ASD w Poznaniu i klerycy roku propedeutycznego.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 stycznia w Kościele ewangelicko-reformowanym w Żychlinie k. Konina. Kolejne nabożeństwo odbyło się w Kościele polskokatolickim w Strzyżewie.

Jutro, 21 stycznia, o godz. 16.00 rozpocznie się modlitwa w Kościele ewangelicko-augsburskim w Kaliszu, a dzień później o godz. 18.00 odbędzie się nabożeństwo w Kościele Bożym w Chrystusie w Kaliszu.

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła