TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bazylego, Bernardyna, Krystyny 20 Maja 2022, 21:58
Dziś 17°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa o trzeźwość w rodzinie u Świętego Józefa w sierpniu

Do moralnego wychowania dzieci zgodnie z przykazaniami Bożymi zachęcał bp Józef Wróbel, który 1 sierpnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Rodzina szkołą trzeźwości. O szczególnej roli ojca – świadka wiary i trzeźwości w rodzinie”.

Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.

Konferencję nt. budowania kultury trzeźwości w ciągu całego roku wygłosił ks. Mirosław Żak z Krakowa, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości, zaangażowany w Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, kapelan ruchu Mężczyźni Świętego Józefa. Prelegent mówił o zadaniach duszpasterstwa trzeźwości i zachęcał do abstynencji. Świadectwem na temat życia w trzeźwości i organizowania imprez bez alkoholu podzielili się Ewa i Jerzy z diecezji tarnowskiej. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina. 

Mszy św. przewodniczył bp Józef Wróbel, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, który specjalizuje się w teologii moralnej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki bioetycznej oraz etyczno-medycznej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

W homilii celebrans przypomniał, że miesiąc sierpień jest związany z doniosłymi momentami współczesnej nieodległej historii. Wskazał na Cud nad Wisłą w 1920 roku, wybuch Powstania Warszawskiego przed 69 laty, a także sierpień 1980, gdzie walczono o poszanowanie godności robotniczej.

Zaznaczył, że rodzina ma wiele różnych ról do wypełnienia, a jedną z tych odpowiedzialnych zadań jest wychowanie seksualne dziecka i młodego człowieka.

Dodał, że Kościół wyraża troskę o godność dziecka, aby je odpowiednio przygotować do życia w małżeństwie i rodzinie.

Ubolewał, że współczesne opracowania, podręczniki i publikacje na temat wychowania seksualnego skupiają się tylko na punkcie biologicznym człowieka, nie uwzględniając zasad moralnych.

Wskazał na zagrożenia, wśród których wymienił ukazywanie w publikacjach, że może istnieć przyjaźń erotyczna między dwoma chłopakami czy dziewczynami. Do innych zagrożeń zaliczył przybliżenie metod unikania ciąży, stosowanie prezerwatyw i innych środków antykoncepcyjnych, a nawet zachęcanie do aborcji.

Stwierdził, że propaganda wolności seksualnej niszczy moralność człowieka. - Kościół troszczy się o zdrowie fizyczne i moralne dzisiejszego człowieka, dziecka i młodzieży. Nie ma zdrowia fizycznego bez zdrowia moralnego, jeżeli człowiek nie będzie troszczył się o siebie doceniając jaki wielki dar otrzymał od Boga – mówił bp Wróbel.

Wskazał na główne kanony wychowania seksualnego, które proponuje Kościół. Jednym z nich jest kształtowanie w dziecku poczucia postaw skromności w swoim podejściu do własnego ciała i pomaganie mu umacniania cnoty wstydliwości. Kolejnym zadaniem jest uczenie małego dziecka postaw ofiarności i wyrzeczenia. Dodał, że rodzice mają obowiązek kontrolować, czym zajmuje się dziecko spędzając czas przed komputerem.

Zachęcał, aby rodzice uczyli swoje dzieci wartości moralnych i etycznych poczynając od przykazań Bożych. – Prośmy św. Józefa, patrona naszych rodzin, aby dzieci znalazły w rodzinach dobry klimat wzrastania i by wzrastały zdrowe moralnie – powiedział hierarcha.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. 

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zachęcał do abstynencji w miesiącu sierpniu i prosił o modlitwę w intencji trzeźwości. Modlił się także za Radio Maryja i Telewizję Trwam.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił wszystkich na VIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu, która odbędzie się 5 września.

Po Mszy św. odbył się koncert Orkiestry Dętej „Ołobok” pod batutą kapelmistrza Stanisława Jarosika.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania: Ks. Łukasz Skoracki/Radio Rodzina
Video: Telewizja TRWAM
 

 

Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - SIERPIEŃ 2013 - KONFERENCJA+ŚWIADECTWO: Ks. Mirosław ŻAK - Rodzina szkołą trzeźwości – o budowaniu kultury trzeźwości w ciągu całego roku


Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - SIERPIEŃ 2013 - Bp Józef WRÓBEL - HOMILIA


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła