TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:20
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa za rodziny i w intencji obrony życia w Sanktuarium Świętego Józefa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:48 06.05.2022

Zostaliśmy powołani do istnienia nie po to, żeby się wzajemnie deptać, tylko wzajemnie pomagać sobie iść przez życie, ale żeby to wiedzieć i żeby tym żyć trzeba najpierw mieć Boga w swoim sercu – mówił bp Rafał Markowski, który 5 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat majowego spotkania brzmiał: „W rodzinie bije źródło powołania”.

W homilii bp Rafał Markowski odwołując się do życia św. Józefa pokazywał małżonkom jak rozwiązywać kryzysy i umacniać wzajemną miłość. - Kryzys nie jest po to, żeby zabierać swoje rzeczy, zamykać za sobą drzwi, zostawiać małżonkę z dwójką dzieci, zostawiać całą tę historię minionych 5, 10, 15 lat mówiąc jednocześnie, że mam prawo zacząć życie od nowa. Nie ma takiego prawa. Każdy kto ma choć odrobinę uczciwości w sobie i odpowiedzialności za drugiego człowieka wie o tym, że nie ma takiego prawa. Jeżeli przychodzi kryzys to trzeba się z nim zmierzyć, trzeba wspólnie go pokonać i umocnionym w miłości iść w swoim życiu dalej – podkreślał kaznodzieja.

Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o wartości życia, które wypowiedział 25 lat temu przed sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. - Te słowa o wartości życia ludzkiego dzisiaj w kontekście tego, czego jesteśmy świadkami nabierają szczególnego znaczenia. Wojna w Ukrainie daje wiele do myślenia. Wszyscy mówią o pokoju. Wszyscy podobno tego pokoju pragną, a światem nieustannie wstrząsają kolejne konflikty, kolejne wojny, które niosą za sobą okrucieństwo człowieka wobec człowieka. Jak to możliwe, że człowiek jest zdolny do takiego okrucieństwa wobec drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie tożsamość, kulturę, rasę. Dlaczego tak się dzieje? – zastanawiał się celebrans.

Akcentował, że człowiek, który szanuje i ceni życie ludzkie wie, że jego źródło tkwi w Bogu. – Człowiek pojednany z Bogiem wie o tym, że życie jest jedną z największych wartości, której nikt nie ma prawa nam zabierać. Człowiek pojednany z Bogiem również wie o tym, że jesteśmy ludźmi, którzy mają swoją godność. Święty Paweł mówi „jesteście świątynią Boga i nikt nie ma prawa tej godności deptać” – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Rafał Markowski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa i zakonu. – Ten czas majowy jest czasem rozeznawania drogi życiowej i decydowania o dalszych losach swojego życia. Prośmy dobrego Boga, aby pomógł młodym ludziom dobrze rozpoznać swoje powołanie życiowe. Prośmy też o to, żeby ci, których Bóg zaprasza do szczególnej służby w Kościele, w kapłaństwie, w zakonie czy na misjach, mieli odwagę do podjęcia tego Bożego zaproszenia – powiedział bp Damian Bryl.

Zaprosił też wiernych do świętowania 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Kaliszu, która przypadnie 4 czerwca. Wskazał, że w związku z tym zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. sympozjum naukowe.

Wcześniej konferencję nt. „Rodzina miejscem odkrywania powołania” wygłosili ks. Przemysław Tyblewski, kapłan archidiecezji poznańskiej, prefekt etapu propedeutycznego w Kaliszu, diakon Patryk Ławrynowicz oraz klerycy etapu propedeutycznego. Prelegenci dzieli się świadectwami powołania. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego i opatóweckiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Podczas Mszy św. zaśpiewał chór złożony z kleryków roku propedeutycznego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Wiktoria Zielińska/Radio Rodzina Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła