TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 06:34
Dziś -1°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:01 05.01.2023

W czwartek 5 stycznia br. odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Mszy św. pogrzebowej na Placu Św. Piotra przewodniczyl Ojciec Święty Franciszek. Eucharystię koncelebrowało 120 kardynałów, 400 biskupów i 3,7 tys. kapłanów. W pogrzebie uczestniczył także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i inni biskupi polscy.

Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!” – powiedział Franciszek w homilii. Zaznaczył, że podczas tej liturgii wspólnota kościelna chce powierzyć swego brata w ręce Ojca. „Niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę płonącą olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia – powiedział Ojciec Święty.

Po zakończeniu Mszy św. kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, odprawił końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropił trumnę wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna została przeniesiona w procesji do Bazyliki św. Piotra. Kolejna część ceremonii miała charakter prywatny i nie była transmitowana przed media.

W Bazylice watykańskiej cyprysowa trumna zostanie opieczętowana przez Kapitułę św. Piotra, Prefekturę Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych, a następnie zamknięta w dwóch kolejnych trumnach: cynkowej i drewnianej. Dopiero potem ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.

Tekst za: BP KEP
Zdjęcia: ks. Marcin Kierzek

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła