TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 06:36
Dziś -1°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Msza św. w intencji Polaków mieszkających na Wschodzie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 18:31 30.01.2022

Nie zbudujemy pokoju wielkimi negocjacjami. Pokój jest najcenniejszym darem, jakiego udziela nam Zmartwychwstały Chrystus – mówił ks. Roman Twaróg, proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie podczas mszy św. intencji Rodaków mieszkających na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Rosji w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie.

Eucharystii przewodniczył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który zaprosił obecnych w świątyni i łączących się duchowo przez transmisję telewizyjną, aby na ołtarzu Jezusa Chrystusa złożyć wszystkie swoje intencje i troski.

Na samym początku słowa powitania wypowiedział ks. Rafał Kopis, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie:

W homilii ks. Roman Twaróg, proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie w odniesieniu do Liturgii Słowa, zachęcał do przyjęcia Jezusa i otwarcia się na Bożą Miłość:

Dalej kaznodzieja zauważył, że tylko Jezus może udzielić prawdziwego pokoju:

Przed końcowym błogosławieństwem obecny na liturgii bp Leon Dubrawski z Ukrainy poprosił o modlitwę, aby nie doszło do wojny i rozlewu krwi.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem mszę św. koncelebrowali: bp Leon Dubrawski z Ukrainy, ks. Roman Twaróg, proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim, ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, ks. kan. Adam Gmerek, dziekan dekanatu sycowskiego oraz ks. Rafał Kopis, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie.

Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

Po Eucharystii miał miejsce XIX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie – Syców 2022. Ze względów epidemiologicznych koncert odbył się w formie online.

Tekst, audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła