TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2021, 17:32
Dziś 0°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Msza Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Kaliskiej

Drodzy rodzice niech w waszych rodzinach Eucharystia ożywia niedzielę i każde świętowanie. Wychowujcie w tym duchu wasze dzieci – mówił bp Teofil Wilski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej celebrowanej w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Eucharystię połączono z comiesięczną modlitwą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Na początku Eucharystii ks. prał. Jacek Plota zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie modlitewne wpisane w atmosferę Triduum Paschalnego zbiega się z obchodami 10. rocznicy odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, nazywanego wielokrotnie Papieżem życia i rodziny. Kustosz Sanktuarium św. Józefa stwierdził, że cały pontyfikat polskiego Papieża był przepełniony troską o życie i rodzinę. Przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed 18 laty w Kaliszu, aby nawet na chwilę nie zapominać, jak wielką sprawą jest rodzina i obrona poczętego życia. 

W homilii celebrans wskazywał na św. Józefa jako przewodnika i orędownika w przeżywaniu Eucharystii. – Sercem św. Józefa chcemy uczcić, przyjmować, adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, aby zakrólował w naszych sercach i rodzinach całego świata – powiedział bp senior.

Podkreślał, że w Wielki Czwartek katolicy przeżywają uroczyście ustanowienie Eucharystii, która jest wielkim darem Chrystusa dla człowieka.

Zaznaczył, że dzisiejszą modlitwą obejmowane jest życie nienarodzonych oraz rodziny, zwłaszcza te, które przeżywają trudności. – Czy życie rodzinne: wzajemna służba miłości, ofiarna służba życiu, ofiarne przyjęcie kolejnego poczętego w łonie matki życia, trud wychowania, ofiarna troska o zabezpieczenie warunków życia rodziny wśród tych trudności, napięć, manipulacji ze strony wrogich rodzinie ideologii jest możliwe bez Eucharystii, bez tej mocy Ducha Świętego, którą obdarza Eucharystia? – pytał kaznodzieja.

Ubolewał nad sytuacją współczesnej rodziny. – Czy w życiu społecznym sprawy rodziny i życia będą kształtowane w duchu rzeczywistej służby rodzinie i życiu, jeżeli nie będzie atmosfery życzliwej rodzinie i o prawach życia społecznego będą decydowali ludzie bez ducha służby i bez sumienia. Czy to możliwe bez przyjęcia ewangelicznego wezwania do służby i światła Słowa Bożego? Właśnie podczas Eucharystii otrzymujemy Słowo Bożej nauki o godności życia, wezwanie do służby, a Chrystus Pan pragnie nas karmić swoim Ciałem i Krwią, chce być pokarmem dającym nam siły do wypełniania służby według naszego powołania – wskazywał hierarcha.

Zachęcał wiernych do adoracji przed Najświętszym Sakramentem. – Pan Jezus zaprasza nas na spotkanie przed tabernakulum. Tu w cichej modlitwie porządkujemy przed Nim swe życie. Z adoracji wstajemy spokojniejsi i mocniejsi, bo On przecież wołał: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy obciążeni i utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię” – mówił bp Wilski.

Apelował, aby Eucharystia była dla katolików centrum każdej niedzieli i święta. – Drodzy rodzice niech w waszych rodzinach Eucharystia ożywia niedzielę i każde świętowanie. Wychowujcie w tym duchu wasze dzieci. Dzieci będą uczyły się żyć Mszą św., kiedy będą widziały czym ona jest dla was. Wasz przykład ma ogromną rolę wychowawczą – prosił bp senior. 

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Wilski obmył nogi dwunastu mężczyznom – przedstawicielom Bractwa św. Józefa. Po komunii św. biskup kaliski Edward Janiak zawierzył św. Józefowi biskupów, kapłanów, rodziny i życie nienarodzonych. Odmówił też litanię do św. Jana Pawła II.

Biskup kaliski złożył wiernym życzenia świąteczne. – Zdrowych, błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech ta łaska pojednania się z Panem Bogiem i ludźmi przynosi jak najlepsze owoce duchowe. Radosnego Alleluja. Bądźcie odważnymi świadkami Chrystusa – mówił bp Edward Janiak.

Przypomniał, że dzisiaj mija 10 lat od śmierci Jana Pawła II. - Radujemy się już jego świętością, że on z nieba może nam pomagać, ale pamiętamy też te piękne chwile, które było nam dane przeżyć i tu w Kaliszu, w naszej ojczyźnie, ale i w Rzymie. Chciejmy też pamiętać o jego nauce, przekazie o szacunku dla każdego życia: dla tego maleństwa w wózku, ale też dla tego starca, który potrzebuje naszej pomocy. W tym przejawia się nasza miłość – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał do medytowania Męki Pańskiej. – Bóg tak wszechmocny, a wybrał taką drogę, żeby nas zbawić, żebyśmy mogli korzystać z tego przebitego boku Chrystusa, z łask płynących z krzyża Chrystusowego. Bądźmy przyjaciółmi krzyża Chrystusowego i radujmy się radością, która płynie z wnętrza człowieka, bo rzeczy materialne nigdy nie dają pełnego szczęścia, mogą dać chwilowe radości, a ta inwestycja, która płynie przez serce człowieka ona nigdy nie zamiera. Z tymi dobrymi uczynkami idziemy do niebios ku Chrystusowi  Zmartwychwstałemu – stwierdził biskup kaliski. 

Uroczystość była okazją do złożenia przez dzieci i ministrantów życzeń biskupom i kapłanom z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Wszyscy księża otrzymali kwiaty. Mszę św. uświetnił Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej. Nabożeństwo było transmitowane przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania: Maria Gurzyńska/Radio ROdzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła