TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 17:40
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Msza Wieczerzy Pańskiej w Katedrze w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:10 19.04.2019

Oczyma wiary staramy się w kapłanie widzieć obecnego Chrystusa i dziękujemy, że On słabym i grzesznym ludziom daje udział w wielkości swojego jedynego kapłaństwa – mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej celebrowanej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii emerytowany biskup kaliski wskazując na Eucharystię prosił wiernych, aby w każdą niedzielę uczestniczyli we Mszy św. - Dziękujemy za Eucharystię tzn. pamiętamy jak wielce zostaliśmy nią obdarowani. Pamiętamy i odnawiamy nasze pragnienie, aby w Eucharystii uczestniczyć, zwłaszcza w niedzielnej, aby Eucharystię przyjmować w komunii św., a także, aby ją adorować jako milczącą obecność – powiedział celebrans.

Akcentował, że Pan Jezus kocha swoich kapłanów. - Dziękujemy za kapłanów. Ludzie wierzący kochają kapłanów i cieszą się nimi. Współpracują z kapłanami, ale jak wielka jest boleść, gdy dowiadują się o upadku jakiegoś księdza. Wtedy modlą się, podejmują ofiary i umartwienia, aby pomóc podnieść się z upadku temu kapłanowi, zmartwychwstać, rozpocząć na nowo. Tak działają ludzie, gdy im zależy na kapłanie – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że każdego stać na większą miłość niż ta, którą okazuje codziennie Bogu i drugiemu człowiekowi. - Dziękujemy Bogu za miłość, którą nas obdarował. Miłość jest najważniejsza, bo Jezus jest miłością. Na pewno każdego stać na miłość większą niż ją codziennie okazuje. Gdzie brak miłości tam łatwo pojawia się znieczulica, walka, a nawet nienawiść. Nienawiść niszczy i zabija, a miłość buduje – podkreślał hierarcha.

Ubolewał, że brak miłości w naszej ojczyźnie prowadzi do podziałów. -

Jak wiele traci nasza ojczyzna, Polska, bo gdy w ugrupowaniach partyjnych i relacjach zaczyna brakować miłości to pojawia się mowa nienawiści. Może potrzebne byłyby jakieś rekolekcje narodowe. Po ludzku to nie możliwe, ale wspierając się mocami Chrystusa zmartwychwstałego nigdy nie jesteśmy w sytuacji tak beznadziejnej, aby nie można znaleźć rozwiązania, powstać i rozpocząć na nowo. Potrzebna jest większa miłość niż ta, którą okazujemy – przekonywał bp Napierała.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Stanisław Napierała obmył nogi dwunastu mężczyznom – przedstawicielom parafian katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Uroczystość była okazją do złożenia przez młodzież życzeń biskupom i kapłanom z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku z bp. Stanisławem Napierałą modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej, Wyższym Seminarium Duchownym i katedrze.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła