TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jana, Moniki, Wiktora 22 Maja 2022, 00:34
Dziś 12°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

„Muzyczne Rodziny - Salwarowscy” - koncert Filharmonii Kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:08 11.05.2022

13 maja o godz. 19.30 zapraszamy Państwa na koncert, który inauguruje nasz nowy cykl „Muzyczne Rodziny”. Wypełni go w całości muzyka stworzona w XIX stuleciu, nie będą to jednak, jak można by przypuszczać, wyłącznie utwory romantyczne. 

Usłyszymy V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena – jedno z najwspanialszych dzieł tego gatunku, podsumowujące dokonania klasyków na tym polu. Styl romantyczny reprezentować będą natomiast IV Symfonia A-dur op. 90 Feliksa Mendelssohna  oraz Uwertura do opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki. Na estradzie, obok muzyków orkiestry Filharmonii Kaliskiej, zaprezentują się przedstawiciele dwóch pokoleń znanej polskiej rodziny muzycznej, ojciec i syn – dyrygent Jerzy Salwarowski oraz pianista Hubert Salwarowski.

 

 

Jerzy Salwarowski obchodził niedawno jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. W ciągu tych lat dał się poznać jako znakomity dyrygent, kierujący renomowanymi orkiestrami na estradach całego świata. W swoim dorobku ma również szereg płyt, nagrywanych przez znane wytwórnie fonograficzne. Na jednej z nich, wydanej w 2002 roku przez firmę DUX i nominowanej do Nagrody „Fryderyk”, wystąpił wspólnie z synem – Hubertem Salwarowskim. Choć kariera artystyczna cenionego pianisty rozwija się od tego czasu indywidualnym torem, czego wyrazem są liczne występy w kraju i za granicą' jako solisty i kameralisty, ojciec i syn chętnie biorą udział we wspólnych projektach artystycznych. Potwierdzeniem tego będzie również koncert w Filharmonii Kaliskiej „Muzyczne Rodziny – Salwarowscy”.

O operze Stanisława Moniuszki jeden z krytyków napisał w 1861 roku: „Verbum nobile to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach”. Sentymentalną aurę libretta trafnie streszcza krótka, ale jakże efektowna uwertura, która ustępuje może popularnością tym z Halki czy Strasznego Dworu, ale warta jest z pewnością częstszego przypominania.

V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena to jeden z przebojów sal koncertowych całego świata. Sięgają po niego równie chętnie wybitni pianiści, jak i dyrygenci, reprezentuje on bowiem, zapoczątkowany właśnie przez mistrza z Bonn, typ koncertu symfonicznego, w którym obok wirtuozowskiej partii fortepianowej możemy również podziwiać rozbudowane i pełne kolorytu brzmienie orkiestry. U progu XIX stulecia, Beethoven otworzył tym dziełem szeroko drzwi dla nowoczesnego popisu wirtuozowskiego, wytyczył drogę, którą podjęło kilku wybitnych romantyków, począwszy od Schumanna, aż po Rachmaninowa.

Brak popularności nie grozi również IV Symfonii A-dur op. 90 "Włoskiej" Feliksa Mendelssohna – to zapewne najczęściej wykonywana symfonia tego niemieckiego romantyka. Sam autor powiedział o niej, że będzie jego najradośniejszym utworem. Wysłuchanie IV Symfonii okazać się może dla niejednego spośród melomanów zachętą do podjęcia wakacyjnej wyprawy do Włoch, w poszukiwaniu skąpanych w słońcu krajobrazów, wspaniałej kultury, dobrej zabawy, ale i duchowych uniesień. To wszystko przelał w dźwięki Mendelssohn. Co ciekawe, utwór ten zabrzmiał po raz pierwszy 13 maja 1833 roku, czyli dokładnie 189 lat temu.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu).

Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon.-czw., od godz. 11:00 do 17:00. W pt. koncertowe od godz. 11:00 do 15:00 i od 18:30 do 19:30 w miejscu koncertu oraz online na stronie: https://bityl.co/C6Em

 

Wykonawcy:

Hubert Salwarowski – fortepian

Jerzy Salwarowski – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

13 maja, godz. 19.30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, Nowy Świat 28/30.

Tekst za: Filharmonia Kaliska

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła