TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:19
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

24 lutego na ekrany kin w całej Polsce wchodzi film o św. Józefie pt. "Opiekun"

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:25 24.02.2023

Na ekrany kin w całej Polsce 24 lutego wchodzi film o św. Józefie pt. "Opiekun" w reż. Dariusza Reguckiego. Oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa - św. Józefa i roli jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.

 

 

Fabuła filmu rozgrywa się współcześnie w Kaliszu, a w losy bohaterów wkroczy postać św. Józefa, patrona ojców i mężczyzn. I właśnie ojcostwo i męstwo są ważną częścią fabuły filmu. Scenerią dla tych wydarzeń stało się najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa.

Wszystkie przedstawione w filmie historie oparte są na faktach. Historią wiodącą jest opowieść o rodzinie Kordeckich. Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński.

Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy, Dominika (Karolina Chapko) zaczyna interesować się bogatym biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) nie radzi sobie z rozpadem rodziny. Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny.

W rolę św. Józefa wcielił się Andrzej Róg, który mówi, że dla niego to zaszczyt i wyróżnienie. – Możliwość zagrania postaci św. Józefa, który w moim życiu jest bardzo ważny, nie uważam za przypadek. Gdy miałem 30 lat obrałem św. Józefa za patrona starań o wybudowanie domu dla rodziny. Od tamtej pory nieustannie towarzyszy mi on w moim dorosłym życiu – wyznał aktor.

Reżyserem filmu jest Dariusz Regucki, który wraz z Bartoszem Geisler i  Aleksandrą Polewską-Wianecką napisał też scenariusz oraz skomponował muzykę. Autorem zdjęć jest Michał Bożek. W rolach głównych wystąpią Rafał Zawierucha, Karolina Chapko oraz Radosław Pazura.

„Opiekun” jest projektem medialnym finansowanym przez społeczność Darczyńców Stowarzyszenia „Rafael”. Projekt wsparło finansowo ponad 5 tys. osób z Polski i zagranicy. Wspólną ideą towarzyszącą zbiórce środków jest wizja tworzenia filmów, które pogłębiają wiarę.

Za część dokumentalną filmu odpowiadają: ks. dr Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego, s. dr Dolores – Danuta Siuta CSSJ, abp prof. Grzegorz Ryś, historyk Kościoła, s. Anna Reczko SJK, Andrzej Lewek, lider Mężczyzn św. Józefa.

Tekst za: KAI

 

 

DLACZEGO FILM O ŚWIĘTYM JÓZEFIE?

Święty Józef będzie patronem trzeciego tysiąclecia - Francuska stygmatyczka Marta Robin

Pozwólmy się „zarazić” milczeniem Świętego Józefa! Bardzo nam tego potrzeba w świecie zbyt często hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchaniu się w głos Boga - Benedykt XVI, rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, 18 grudnia 2005

Mamy wobec niego (św. Józefa-przyp.red.) ogromny dług wdzięczności, ponieważ to on, wychowując swojego przybranego Syna, dostarczył Mu wzorca mężczyzny, tak samo jak z pewnością Maryja, jego Żona, obdarzyła Jezusa, wcielone Słowo Boże, ludzką naturą. Sądząc po sile i empatii, w sposób oczywisty obecnych w życiu dorosłego Jezusa, mamy prawo wnosić, że Józef spisał się doskonale. W świecie tak wielu rozwodów, nietrwałych związków partnerskich, nieobecnych ojców i rodzin „patchworkowych” rozpaczliwie potrzebujemy Józefów! - kard. George Pell, Dziennik więzienny. Uwolnienie niewinnego

Bóg mówi swojemu Kościołowi, że aby obronić małżeństwo i rodzinę, podźwignąć moralność, odzyskać utracony grunt i zdobyć dusze dla Chrystusa, potrzebujemy sprowadzić na „pole bitwy” św. Józefa. On jest postrachem demonów - ks. Donald Calloway MIC, Wikariusz Prowincjalny OO. Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP w USA, któremu zawdzięczamy ogłoszenie przez papieża Roku św. Józefa

 

OPIS FILMU

Borykający się z kryzysem małżeńskim dziennikarz dostaje polecenie, by zająć się współczesnymi historiami ludzi, w których życie w cudowny sposób wkroczył św. Józef. Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika (Karolina Chapko) zaczyna się interesować bogatym biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) nie radzi sobie z rozpadem rodziny. Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak... św. Józef? Opiekun to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła