TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 23:07
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Nabożeństwo ekumeniczne w parafii ewangelicko-augsburskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:12 23.01.2023

Bardzo dziękuję za ten ekumenizm charytatywny. To jest ważne świadectwo, że w imię Jezusa potrafimy być razem i chcemy razem wspierać tych, którzy potrzebują – mówił biskup kaliski Damian Bryl w słowie wygłoszonym podczas nabożeństwa ekumenicznego w parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele wspólnot i Kościołów chrześcijańskich.

Nabożeństwo ekumeniczne prowadził ks. Michał Kühn, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu, a słowo wygłosił bp Damian Bryl.

Biskup kaliski odwołując się do Ewangelii z dnia podkreślał, że krzyż jest znakiem Bożej miłości. – Miłość nie zamyka. Miłość otwiera na drugiego. Mimo dramatycznej sytuacji Jezus nie zatrzymuje się na tym, co jest w Nim, umie dostrzec tych, którzy cierpią wokół Niego, umie przyjść z dobrym słowem, z pociechą, z umocnieniem – powiedział duchowny.

Wskazywał, że w tygodniu ekumenicznym, gdy razem spotykamy się, razem modlimy i razem słuchamy Bożego Słowa to przypominamy sobie, że najważniejszy jest Pan Jezus.

Dodał, że zmarły niedawno papież Benedykt przypominał często, że chrześcijaństwo to nie jest zbiór jakichś poglądów, ale to jest przede wszystkim spotkanie z Osobą, z Jezusem Chrystusem. - Chciałbym dzisiaj, żeby ta prawda mocno wybrzmiała, że w centrum naszej wiary jest Pan nasz, Jezus Chrystus. To On jest Bogiem prawdziwym. On jest najważniejszy. Jego chcemy poznawać czytając biblię i słuchając słowa. Jego chcemy też naśladować – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Akcentował, że nie ma innej drogi do jedności między nami jak droga, w której centrum jest Jezus.

Wskazując na hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z Księgi Izajasza „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości” (Iz 1, 17) podkreślał, że prorok Izajasz pokazuje, że Bóg wymaga od nas, abyśmy oddawali Mu cześć, ale wymaga też sprawiedliwości i szacunku wobec tych, którzy się źle mają. - Hołd, który oddajemy Panu Bogu ma przenikać nas i ma kształtować nasze życie, nasze postawy wobec drugich – mówił bp Bryl.

Przekonywał, że w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest świadectwo chrześcijan. - Żyjemy w czasach, w których wiele osób odchodzi od Pana Boga, także z naszych wspólnych. Żyjemy w czasach, w których wiele osób dystansuje się, staje się obojętnymi, dlatego potrzeba nam zatroszczyć się o naszą autentyczność, o naszą wiarygodność. Jeżeli nasze życie będzie zgodne z tym, w co wierzymy to nasze świadectwo będzie pociągające innych do Jezusa – stwierdził duchowny.

Podziękował za autentyczne świadectwo wspólnot, które razem pomagały ludziom dotkniętym wojną na Ukrainie. – Bardzo dziękuję za ten ekumenizm miłości, ekumenizm charytatywny. To jest ważne świadectwo, że w imię Jezusa potrafimy być razem i chcemy razem wspierać tych, którzy potrzebują. Proszę miejmy taką wrażliwość dalej – zaznaczył bp Bryl.

W swoim przemówieniu ks. Julian Kopiński, proboszcz parafii polskokatolickiej w Kotłowie, a zarazem przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej odwołał się do słów papieża Jana Pawła II, który mówił, że „zjednoczenie chrześcijan nie może być owocem wyłącznie ludzkich wysiłków, choć są one nieodzowne. Jedność jest w ostateczności darem Ducha Świętego”.

- „Potrzebujemy tolerancji, ale sama tolerancja między Kościołami to stanowczo za mało. Trzeba się również wzajemnie akceptować. Nie można jednak poprzestać na wzajemnej akceptacji. Jezus Chrystus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, oczekuje wspólnego świadectwa” – mówił za Janem Pawłem II.

Za wspólną modlitwę o jedność chrześcijan dziękował także pastor Jerzy Rycharski z Kościoła Bożego w Chrystusie.

Podczas nabożeństwa śpiewał Kaliski Chór Nauczycielski, a zagrała Orkiestra Dęta z Tykadłowa.

W nabożeństwie ekumenicznym w  parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu uczestniczyli: ks. Michał Kühn, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu, biskup kaliski Damian Bryl, orionista ks. Antoni Wita, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Julian Kopiński z parafii polskokatolickiej w Kotłowie, przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, pastor Jerzy Rycharski z Kościoła Bożego w Chrystusie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 stycznia w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Żychlinie k. Konina. Kolejne nabożeństwa odbyły się w Kościele Polskokatolickim w Kotłowie, Kościele Starokatolickim Mariawitów w Nowej Sobótce, Kościele Rzymskokatolickim - katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Jutro, 23 stycznia, o godz. 18.00 odbędzie się nabożeństwo w Kościele Bożym w Chrystusie w Kaliszu.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła