TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2024, 15:18
Dziś 24°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Najstarsza pielgrzymka weszła na Jasną Górę

Około 2200 pielgrzymów 378. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 24. Diecezji Kaliskiej weszło w czwartek wieczorem na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe. Kaliskich pielgrzymów witał na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Paweł Gomółka.

Bp Łukasz Buzun stwierdził, że pielgrzymka owocuje radością. - Każdy z nas kiedy jest na Jasnej Górze to czuje radość, która jest wypracowana przez trud pielgrzymi, jest owocem czystości serca. Ta czystość wynika przede wszystkim z gorliwości. Człowiek odzyskuje wiarę w miłość, ma uporządkowane wnętrze, a owocem tego jest radość - wskazał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Ks. Rafał Kopis podkreślał, że pielgrzymka była czasem niezwykłym. - To był niezwykły czas pod każdym względem, ponieważ upał był niesamowity, ale Boża łaska spowodowała to, że wszyscy bezpiecznie dotarli na Jasną Górę. To był niezwykły czas przebywania z Bogiem i drugim człowiekiem we wspólnocie. W wielu grupach pielgrzymuje młodzież, ale są także rodzice z dziećmi w wózkach oraz ludzie starsi - powiedział kapelan.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi 2400 osób. Wśród nich było: 47 księży, 5 diakonów, 24 kleryków, 11 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była oliwkowa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku licząca 227 pielgrzymów. Najmłodszą pątniczką była 3-miesięczna Klara z grupy czerwonej z Koźmina Wielkopolskiego, a najstarszą 80-letnia Czesława z grupy różowo-niebieskiej z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najmłodsi rowerzyści to 7-letnia Małgosia i 7-letni Jaś, a najstarsi - 75-letni Czesław i 74-letni Marian.

Już po raz czternasty w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie i mailem, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pierwsza grupa promienista wyruszyła już 6 sierpnia z parafii św. Marcina w Jarocinie. Pielgrzymi grup kaliskich wyszli 9 sierpnia, a żegnał ich biskup kaliski Edward Janiak.

Dzisiaj pątnicy będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim, po którym rozpocznie się czuwanie nocne prowadzone przez grupę czerwoną z Koźmina Wielkopolskiego. Czuwanie zakończy Msza św. o północy.

14 sierpnia o godz. 9.00 rano pielgrzymi z Kalisza zgromadzą się przed jasnogórskim szczytem, by wraz z pątnikami z Siedlec, Łomży i Płocka uczestniczyć we Mszy św., której przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi bp Łukasz Buzun. Po południu zostanie odprawiona droga krzyżowa.

15 sierpnia o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Eucharystię będzie sprawował ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Warto dodać, że 16 sierpnia przypada 1. rocznica święceń biskupich o. Łukasza Buzuna. Z tej okazji o godz. 6.00 rano w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odprawi Mszę św., w której będą uczestniczyć: biskup kaliski Edward Janiak i pątnicy z Kalisza. Po Mszy św. pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników bp senior Stanisław Napierała.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Wejście pielgrzymów na Jasną Górę


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła