TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jana, Moniki, Wiktora 22 Maja 2022, 00:23
Dziś 12°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Nasi soliści – koncert Filharmonii Kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:56 06.05.2022

Piotr Łyszczorz wykona „I Koncert wiolonczelowy a-moll” op. 33 Camille’a Saint-Saënsa, natomiast klarnecista Bartłomiej Dobrowolski „Rapsodię na klarnet i orkiestrę” Claude’a Debussy’ego. Podczas koncertu zabrzmi również prawykonanie „Tryptyku Maryjnego” („Tryptycum Marianum”) Francesco Bottigliero. Utwór ten bardzo mocno wpisuje się w majową tradycję nabożeństw Maryjnych. Partię sopranu wykona Daria Stachowicz. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi kompozytor i pianista Francesco Bottigliero.

 

 

Francesco Bottigliero to muzyk o bardzo bogatym i wszechstronnym wykształceniu. Studiował w Konserwatorium w Salerno w klasie kompozycjii fortepianu oraz w Konserwatorium w Neapolu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Obronił również dyplom magistra filozofii. Swój warsztat dyrygencki i pianistyczny szlifował na licznych kursach mistrzowskich u słynnych muzyków takich jak: P. Bellugi, F. Vizioli, A. Faldi, R. Muti. W programie usłyszymy również jego utwór „Hommage a Poulenc”, skomponowany na klarnet i orkiestrę w hołdzie dla francuskiego kompozytora Francisa Poulenc. Partie klarnetu wykona solista Bartłomiej Dobrowolski, muzyk na stałe związany z Filharmonią Kaliską. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, takich jak pierwsza nagroda na 3rd „Silverstein Clarinet Contest” (2021 Nowy Jork, USA), „International Competition '21st Century Art.'” (2016, Trenczyn, Słowacja).

„Rapsodia na klarnet i orkiestrę” została napisana w latach 1909-1910, kiedy to Debussy zasiadał w komisji egzaminacyjnej Paryskiego Konserwatorium. Dzieło to powstało z myślą o sprawdzeniu wszechstronności oraz technicznych i wyrazowych możliwości egzaminowanych klarnecistów. Tytuł ten charakteryzuje się melodyjnością, a sam autor oceniał go jako jeden z najprzyjemniejszych utworów, jakie napisał.

Piotr Łyszczorz ukończył studia I i II stopnia na Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli u prof. Zdzisława Łapińskiego i prof. Adama Klocka. Od 2014 roku jest solistą oraz zastępcą koncertmistrza grupy wiolonczel Filharmonii Kaliskiej. Uprawia aktywnie kameralistykę, jest członkiem zespołów kameralnych Kwartet Smyczkowy i Libiamo. Tego wieczoru wykona „Pierwszy Koncert wiolonczelowy a-moll” op. 33 Camille’a Saint-Saëns’a. Kompozycja odznacza się elegancją formy, wytrawną techniką i bezpośredniością stylu. Choć rozpada się na trzy człony, jest jednoczęściowa, a jej jednolitość podkreśla powracający kilkukrotnie główny, triolowy temat pierwszego ogniwa („Allegro non troppo”), utrzymany w zwartej sonatowej formie. Środkowe ogniwo („Allegretto con moto”) ma scherzowo-taneczny charakter ze swym przekornym, menuetowym tematem i egzotycznym kolorytem brzmieniowym. Warto wyczekiwać finałowego „Allegro non troppo”, w którym solista daje błyskotliwy popis swoich możliwości technicznych.

Wykonawcy:
Piotr Łyszczorz – wiolonczela
Bartłomiej Dobrowolski – klarnet
Daria Stachowicz – sopran
Francesco Bottigliero – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Koncert odbędzie się 6 maja o godz. 19:30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu).

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła