TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 08:28
Dziś 14°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Niezwykła Kalwaria na cmentarzu w Kokaninie k. Kalisza

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 10:34 30.03.2023

Budowę Kalwarii na cmentarzu w Kokaninie rozpoczął w 1895 roku ks. Józef Bronisław Szafnicki, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Kokaninie. Stacje drogi krzyżowej wykonane zostały w warsztacie sztukatorskim w Piekarach Śląskich i są wpisane do rejestru zabytków.

Oprócz 14 stacji powstała Grota Grobu Pańskiego z figurą Zmartwychwstałego Chrystusa, oraz rzeźby: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Pelikana karmiącego pisklęta. Wszystkie figury wyszły spod dłuta znanego kaliskiego rzeźbiarza Pawła Krzyżanowskiego.

Całość terenu otaczają duże kamienie z wyrytymi tekstami z Pisma Świętego. Urocza sadzawka z wysepką nawiązuje do Sadzawki Owczej (Betesda) w Jerozolimie. Nad całością góruje Golgota z trzema krzyżami.

Cmentarz w parafialny w Kokaninie ma ponad 130 lat. Najstarszy zachowany grobowiec pochodzi z 1836 roku w którym spoczywa Piotr Czerniak, właściciel dóbr Kokanina. Na tutejszym cmentarzu miejsce wiecznego odpoczynku znaleźli wierni i kapłani posługujący w parafii oraz siostry Karmelitanki Bose z Niedźwiad. 

Na terenie parafii św. Marii Magdaleny w Kokaninie, urodził się o. Pius M. Bartosik OFM Conv. W Niepokalanowie był on bliskim współpracownikiem św. o. Maksymiliana Kolbe. Pełnił m.in. funkcję redaktora „Rycerza Niepokalanej”. O. Pius zginął śmiercią męczeńską 13 grudnia 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Św. Jan Paweł II beatyfikował go w Warszawie 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 polskich męczenników II wojny światowej. Symboliczny grób bł. o. Piusa Bartosika znajduje się na tutejszym cmentarzu.

O historii cmentarza i Kalwarii w Kokaninie mówił w programie Gość Dnia Radia Rodzina ks. kan. Marek Czekaj, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Kokaninie. Rozmowę poprowadził Tomasz Klimowicz.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia bł. o. Piusa Bartosika - radioniepokalanow.pl

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła