TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 20 Marca 2023, 23:01
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Nowe zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa w diecezji kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:37 11.01.2023

Od początku roku w diecezji kaliskiej wprowadzone zostały zmiany w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa. W nowym projekcie znalazło się 12 katechez przedślubnych, które będą miały formę warsztatową oraz co najmniej 4 spotkania w poradni rodzinnej. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej.

Biskup kaliski w rozmowie z KAI podkreśla, że sakrament małżeństwa jest wielkim darem od Boga, dlatego trzeba dobrze przygotować się do jego przyjęcia. - Wierzymy, że z sakramentem małżeństwa wiąże się szczególna Boża łaska, która wzmacnia i pogłębia więź naturalną między mężczyzną i kobietą. Aby ta łaska mogła przynosić dobre owoce, potrzeba dobrego przygotowania, otwarcia i dyspozycyjności wobec Bożej łaski, dlatego Kościół proponuje narzeczonym drogę przygotowania – mówi bp Damian Bryl.

Biskup dodaje, że w diecezji kaliskiej od 1 stycznia podjęto nowy sposób przygotowania do sakramentu małżeństwa. - Chcemy z jednej strony ułatwić narzeczonym tę drogę, ale z drugiej ją pogłębić. Dlatego zależy nam, żeby katechezy przed przyjęciem sakramentu małżeństwa odbywały się w małych grupach, by był też czas na spokojniejsze spotkanie w poradniach rodzinnych – wskazuje duchowny.

Do księży proboszczów diecezji kaliskiej oprócz instrukcji o bezpośrednim przygotowaniu do sakramentu małżeństwa niedawno trafiła ulotka, którą będą przekazywać każdej parze zgłaszającej się do nich i planującej ślub. Znajdą tam wskazówki, jak dobrze przygotować się do małżeństwa w czterech krokach.

Narzeczeni podczas przygotowań będą uczestniczyć w 12 katechezach przedślubnych w parafiach, których dane znajdą na portalu drdk.pl.

- Każda parafia, która zgłosi się do przygotowania narzeczonych, będzie pracować według programu „Największa jest miłość”. Według niego zostały ujednolicone tematy katechez przedślubnych. Program ten powstał jakiś czas temu w diecezji warszawsko-praskiej i opracował je kapłan, który ma ogromne doświadczenie w pracy z małżeństwami i rodzinami – powiedziała Jolanta Siwak.

W programie „Największa jest miłość, czyli o budowaniu szczęśliwego małżeństwa” wydanym w książce pod tym samym tytułem, można znaleźć 12 katechez przedślubnych. Są one tzw. przygotowaniem bezpośrednim do zawarcia sakramentu małżeństwa i stwarzają okazję do pogłębienia relacji między narzeczonymi oraz pomiędzy narzeczonymi a Bogiem.

Spotkania mają formę warsztatową i swobodnych rozmów, dlatego powinny być prowadzone w grupach do 20 osób w przygotowanych salach parafialnych. Prowadzący je to nie tylko księża, ale także posiadający odpowiednie kwalifikacje doradcy życia rodzinnego, małżonkowie, psycholodzy, pedagodzy czy naprotechnolodzy w zależności od tematu, który jest realizowany.

Zapisy na katechezy dla narzeczonych odbywają się przez stronę internetową www.drdk.pl. Lista terminów katechez na www.drdk.pl jest nadal uzupełniana. Jak zapewnia duszpasterstwo rodzin terminy są monitorowane i jeżeli będzie taka potrzeba w porozumieniu z parafiami uruchomi kolejne cykle katechez.

Od wielu lat narzeczeni zobowiązani są do uczestniczenia w co najmniej czterech spotkaniach w poradni rodzinnej i to się nie zmienia. Mogą umawiać się na nie w powstałych w miastach powiatowych diecezji Rejonowych Poradniach Rodzinnych, jak i Parafialnych Poradniach Rodzinnych. Wykazy poradni rejonowych i parafialnych znajdują się także na www.drdk.pl.

- Podczas spotkań narzeczeni otrzymają materiały do pracy. Spotkania z nimi powinny być prowadzone przez doradców życia rodzinnego mających odpowiednie kwalifikacje, w grupach do czterech par, co umożliwia wykorzystanie metod warsztatowych i swobodne prowadzenie rozmów – mówi Jolanta Siwak.

Tekst za: KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła