TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ilony, Jerzego, Wojciecha 23 Kwietnia 2024, 20:28
Dziś 9°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

O Bożym Miłosierdziu u Świętego Józefa w Kaliszu

Rodzice są pierwszymi najważniejszymi katechetami dla swoich dzieci. Słowo, świadectwo wiary i modlitwy najgłębiej zapada w pamięci dziecka i jest punktem odniesienia na kolejne lata - mówił bp Jan Zając, który 5 czerwca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „U Świętego Józefa – w Kaliskim Domu Stróża Słowa Wcielonego o rodzinie naznaczonej tajemnicą Bożego Miłosierdzia”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i młodzież z Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

Konferencję pt. „Jak w praktyce i na co dzień otworzyć dom rodzinny na ducha współdziałania z Miłosiernym Bogiem?” wygłosił ks. Bogumił Kempa, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu i sędzia w Sądzie Biskupim w Kaliszu. Prelegent wskazywał na rolę, jaką odgrywa przebaczenie w życiu człowieka. Zaznaczył, że Jezus Miłosierny pokazuje potęgę przebaczenia. Dodał, że przebaczenie jest fundamentem małżeństwa i rodziny. Zachęcał do udziału w Pielgrzymce „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia” organizowanej każdego roku w lipcu przez Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, a zdążającej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina. 

Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w ramach Konferencji Episkopatu Polski: przewodniczący Komisji Charytatywnej i przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. prał. Franciszek Ślusarczyk, wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, twardogórskiego, złoczewskiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans zachęcał wiernych, aby wraz ze św. Józefem szli drogami zbawienia oraz dostrzegali świadków wiary i świadków miłosierdzia. - Św. Józef, świadek wiary i miłości, uczy nas troski o rodzinę, o bezbronne dziecko, ale także odważnego myślenia o przyszłości Kościoła i narodu – mówił bp Zając, który wskazał także na patrona dnia dzisiejszego św. Bonifacego, biskupa i męczennika, a także św. s. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II.

Dziękował za każdą rodzinę, w której jest należne miejsce dla Boga, gdzie wspólna modlitwa rodzinna staje się chlebem powszednim, a udział w niedzielnej Eucharystii jest nie tylko obowiązkiem, lecz wielkim pragnieniem serca. - Rodzice są pierwszymi najważniejszymi katechetami dla swoich dzieci. Słowo, świadectwo wiary i modlitwy najgłębiej zapada w pamięci dziecka, jest punktem odniesienia na kolejne lata – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Nawiązał też do 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce po latach komunistycznego zniewolenia. - Wydawało się nam, że teraz może być już tylko lepiej i w wielu dziedzinach życia religijno-społecznego tak się stało, ale wraz z nową przestrzenią wolności weszły nowe zagrożenia w dziedzinie duchowej, które dotykają poszczególnych osób, ale nade wszystko naszych rodzin. Kryzys duchowy podcina same fundamenty zdrowej rodziny, budzi niepokój o przyszłość, lansuje się groźny w skutkach relatywizm moralny – zauważył kaznodzieja.

Zaznaczył, że kończący się rok szkolny i katechetyczny jest dobrą okazją, aby w rodzinnym kaliskim sanktuarium wyrazić wdzięczność wobec każdej rodziny za trud przekazywania życia i wychowywania dzieci w duchu prawdy, wzajemnej miłości, szacunku wobec Bożych przykazań. - Dzisiaj modlitwą ogarniamy wszystkich nauczycieli, wychowawców, katechetów, kapłanów, którzy nie szczędzą trudów i poświęcenia, aby przez słowo i czytelne świadectwo życia kształtować młode pokolenie w duchu prawdy, wzajemnej pomocy, uczciwości i wierności prawemu sumieniu. Mimo trudności z nadzieją patrzymy ku przyszłości, bo jest z nami przy wspólnym ołtarzu Jezus Miłosierny – stwierdził hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby dawali świadectwo o Bogu. - Jezus dzisiaj tu w tym wieczerniku woła do nas: „odwagi polski narodzie, trzeba bowiem, byś dawał o Mnie świadectwo wobec świata tak, jak to czynił przez lata św. Jan Paweł II, jak to czyniła dyskretnie św. s. Faustyna i tak wielu ludzi wielkiego ducha, którzy dają świadectwo nie tylko ustami, ale gestami miłosierdzia i konkretnymi czynami miłości” – mówił bp Zając.

Prosił też o wstawiennictwo św. Józefa i Jana Pawła II. - Niech ta Boża miłość przez wstawiennictwo św. Józefa, dyskretnego opiekuna całego Kościoła i św. Jana Pawła II, patrona, papieża rodziny zagości w każdej rodzinie i sercu każdego z nas – powiedział biskup.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. 

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak wskazał, że w czerwcu br. mija 10. rocznica comiesięcznej modlitwy w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych w Kaliszu transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Przekazał, też radosną wiadomość, że emerytowany papież Benedykt XVI przekazał pierścień św. Józefowi Kaliskiemu. - Podczas ostatniego pobytu w Kaliszu kardynała Joachima Meisnera poprosiliśmy nieśmiało o pośrednictwo w przekazaniu prośby o pierścień do św. Józefa Kaliskiego od emerytowanego papieża Benedykta XVI – mówił biskup kaliski. Po osobistym spotkaniu z kard. z Niemiec papież postanowił ofiarować taki pierścień do Kalisza. - Poprosiłeś mnie, abym dla Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przekazał pierścień. Podczas przeszukiwania moich zbiorów natrafiłem na jeden pierścień o szczególnej historii, która okazuje się bardzo odpowiednia, aby był on podarunkiem dla św. Józefa. Pierwotnie ten pierścień był w posiadaniu protestanckiego hagiografa, który w swoim testamencie postanowił, że pierścień powinien być przekazany dla mnie. Wydaje się, że tym zrządzeniem pierścień oczekiwał na odbiorcę, u którego będzie mógł pozostać. Któż inny mógłby nim być, jak nie św. Józef, dlatego proszę Cię, abyś ten szlachetny przedmiot wraz z wszystkimi moimi myślami i modlitwami przekazał Sanktuarium w Kaliszu – napisał Benedykt XVI w liście do kard. Meisnera. 4 czerwca br. kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota odebrał pierścień od kard. Joachima Meisnera.

W swoim wystąpieniu o. Tadeusz Rydzyk wspomniał dzieje powstania Radia Rodzina i Telewizji Trwam.

Nabożeństwo uświetnił Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza z Ostrowa Wielkopolskiego pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania audio: Ks. Łukasz Skoracki
Nagranie video: Telewizja TRWAM

Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - CZERWIEC 2014


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła