TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 03:51
Dziś 5°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

O Eucharystii w życiu rodziny u Świętego Józefa

Niedziela jest Boża i nasza. Jak Bóg będzie na pierwszym miejscu, to niedziela będzie na właściwym miejscu i będzie centrum życia rodziny – mówił bp Rudolf Pierskała, który 4 grudnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat grudniowego spotkania brzmiał: „Eucharystia w centrum życia rodziny chrześcijańskiej”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.

Świadectwem o roli Eucharystii w życiu rodziny w niedzielę i nie tylko podzielili się Monika i Maciej Rosiewiczowie z dziećmi. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Przed Eucharystią odbył się koncert, na który złożył się program słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego.

Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski członek Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego, opatóweckiego, leśnicy i ich rodziny z nadleśnictw położonych w pobliżu Kalisza oraz pielgrzymi z całej Polski.  

W homilii celebrans wskazywał, że niedzielna Eucharystia, w której uczestniczy cała rodzina jest skałą, mocnym fundamentem, centrum życia rodziny chrześcijańskiej. - Na tej skale powinniśmy budować wspólnotę Kościoła Domowego. Prawdziwą rodzinę chrześcijańską tworzy ta rodzina, która żyje miłością Boga i miłością wzajemną na wzór samego Jezusa. To uczestniczący w niedzielnej Eucharystii rodzice i dzieci budują dom na skale, bo na Eucharystii Jezus daje nam światło jak żyć według Ewangelii. To Jezus uczy nas żyć miłością Boga i bliźniego w rodzinie – mówił bp Pierskała.

Ubolewał, że we współczesnych czasach nastąpiło osłabienie udziału w niedzielnej Eucharystii. - Trzeba na nowo naszym rodzinom zachęty, że niedzielna Eucharystia to jest nasz największy skarb, nasz największy dar, jaki nam Pan Jezus zostawił. Świętowanie dnia Pańskiego jest bardzo ważne w rodzinie. Współcześnie jakby to zanikło, ta wrażliwość, ta troska o ten dzień – zauważył kaznodzieja.

Zaznaczył, że niedziela to dzień poświęcony Chrystusowi Panu i dzień, w którym rodzina świętuje. - Jesteśmy uczniami Chrystusa. Gdziekolwiek będziemy w niedzielę, w tym dniu powinniśmy świętować. To dzień poświęcony Bogu i człowiekowi. To dzień radości i odpoczynku. U wielu zanikła świętość tego dnia i wartość Eucharystii niedzielnej jako centrum naszego życia – powiedział hierarcha.

Zachęcał rodziców, aby dawali przykład swoim dzieciom poprzez uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. – To od nas zależy udział naszych rodzin w niedzielnej Eucharystii. Pielęgnujmy tradycję przychodzenia na czas, udziału w różańcu, w godzinkach przed Mszą, pielęgnujmy żywy śpiew pieśni, wspólną modlitwę na niedzielnej Eucharystii. W dniu Pańskim rodzina świętuje także przez odpoczynek i nie wykonuje prac niekoniecznych – podkreślał biskup pomocniczy diecezji opolskiej, który wskazał, że wzorem budowania domu i rodziny na skale jest św. Józef.

Podał kilka wskazań praktycznych dotyczących świętowania niedzieli. - Zacznijmy na nowo świątecznie przeżywać niedzielę. Rozpoczynajmy już w sobotę popołudniu, idźmy rodzinnie na Mszę św., tak wypoczywajmy, jakbyśmy już całą pracę wykonali, podziwiajmy wokół siebie Boży świat, sprawmy radość w niedzielę przynajmniej jednemu człowiekowi, a konieczną krytykę innych pozostawmy na dni powszednie – mówił bp Pierskała.

Podkreślił, że św. Jan Paweł II, który jest patronem rodziny uczy, że rodzina to  najcenniejsze dobro ludzkości. - Niech jego nauczanie będzie drogowskazem i pomoże nam rozbudzić na nowo świadomość, że rodzina ma charakter święty, nienaruszalny, jest dobrem nieocenionym i nikt jej nie zastąpi. Niech każda rodzina zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II będzie gościnnym mieszkaniem dobroci dla dzieci i starszych, chorych i samotnych, ubogich i potrzebujących pomocy, a wtedy rodzina będzie miłością wielką – stwierdził kaznodzieja.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak nawiązał do 23. rocznicy dziękczynienia za Radio Maryja. - Ojcze Dyrektorze tysiące wiernych nie tylko w Toruniu, ale zapewniam Cię, że niezliczona rzesza chorych, starców, spracowanych ludzi i tych bez pracy modliła się przez pośrednictwo Maryi i dziękowała za ten wielki dar. Radujemy się z całą wspólnotą ojców redemptorystów wspominając te pierwsze chwile z dzisiaj świętym Janem Pawłem II. Obecność i świadectwo Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza są dowodem jedności Kościoła w Polsce. Nie damy się podzielić na lepszych i gorszych, nowoczesnych i zacofanych, rzekomo mądrzejszych i niewykształconych. W Kościele każdy ma swoje miejsce i nikt nie czuje się ani lepszy ani gorszy – powiedział biskup kaliski.

Zachęcał, aby katolicy dobrze przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia. - Czy choć w grudniu, w czasie Bożego Narodzenia, możemy trochę czasu poświęcić Jezusowi w naszym sercu, czy w ciągu dnia mówimy od Niego, dbamy, by było Mu dobrze w naszej duszy? Zróbmy to przez odprawienie rekolekcji, rachunek sumienia, spowiedź, byśmy mogli przygotować świąteczny żłóbek, ale z dobrych uczynków, by nasze serce było wyścielone na przyjęcie Dzieciątka Jezus, obecnego w Najświętszym Sakramencie, byśmy mogli przyjąć Go do swojego serca. To jest najpiękniejszy dar – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

O. Tadeusz Rydzyk apelował do leśników, aby nie sprzedawano lasów. Zachęcał do zbierania podpisów w obronie lasów.   

Podczas Mszy św. grała Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Zdjęcia i nagrania audio: Radio Rodzina Kalisz
Video: Telewizja TRWAM

Grudniowa (2014) modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła