TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 07:10
Dziś 0°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

O ludzi sumienia modlitewne wołanie w Kaliszu

Polityce polskiej, samorządom polskim, instytucjom życia narodu potrzebni są ludzie sumienia – mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu.

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „O prawie do życia – bez kompromisu u św. Józefa, wielkiego rzecznika sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci”.

Spotkanie rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa, dowódcy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Po koncercie przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.

Konferencję nt. szacunku do rodzącego się życia wygłosił prof. dr hab. nauk medycznych Bogdan Chazan, lekarz, profesor ginekologii i położnictwa, od wielu lat zaangażowany w obronę życia człowieka, jeden z sygnatariuszy „Deklaracji Wiary” autorstwa dr Wandy Półtawskiej. Za odmowę wykonania aborcji chorego dziecka został zwolniony z funkcji dyrektora Szpitala Położniczo-Ginekologicznego im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie, uznawanego - m.in. dzięki wieloletniemu zaangażowaniu profesora -  za jeden z najlepszych w Polsce. Prelegent mówił o godności przekazywania ludzkiego życia, a także o potrzebnej odwadze, by bronić życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, Konsultor Watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, w ramach Konferencji Episkopatu Polski: członek Rady Prawnej, członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, członek Komisji
ds. Polonii i Polaków za Granicą, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Strażaków, delegat KEP ds. Telewizji Trwam, członek Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

W homilii celebrans wskazywał, że od wieków pokolenia chrześcijan patrzą na dom Świętej Rodziny jako na wzór człowieczego, rodzinnego domu – miłości, życzliwości, wspólnoty serc, modlitwy, dobra, pracy, która zapewnia środki do życia, codzienności, w której także wyraża się piękno ludzkiego trwania.

Ubolewał, że we współczesnych czasach nasila się atak na polską rodzinę. - Mówimy nasze nie, temu wszystkiemu co polską rodzinę deprecjonuje, obraża, poniża. Mówimy to stąd, z Sanktuarium Świętego Józefa, z miejsca troski, miłości, wierności polskiej rodzinie, jej drodze, jej duchowej sile. To z niej rodzi się naród – wielka rodzina rodzin. Zbyt wiele ten naród doświadczył, aby teraz na jego tkance przeprowadzać obyczajowe eksperymenty. Polska rodzina takich eksperymentów nie chce. Nie chce zalewu antywartości, śmiecia, wszelkiego rodzaju odpadów, które zatruwają polską atmosferę. Ma prawo do godnego pełnienia swej misji wychowawczej, formacyjnej, także religijnej. Dziś i jutro – mówił metropolita gdański.

Podkreślał, że Polska potrzebuje ludzi sumienia. - Polityce polskiej, samorządom polskim, instytucjom życia narodu potrzebni są ludzie sumienia. Wołał o nich w 1995 roku w Skoczowie św. Jan Paweł II, wzywając do budowania wolnej Polski, opartej na ładzie moralnym. To wołanie nie ustaje. Taka Polska jest wciąż zadaniem – do podjęcia, do wypełnienia – zaznaczył kaznodzieja.

Dziękował także prof. Bogdanowi Chazanowi za odwagę i świadectwo swojej wiary. - Ludzie sumienna, otwarci, odważni, nie kłaniający się okolicznościom. Jeden z nich prof. Bogdan Chazan, lekarz sumienia. W czasie debaty o aborcji na początku lat 90. zdecydowanie opowiedział się za jej zakazem. Byliśmy niedawno świadkami jak za wierność swoim przekonaniom, przysiędze Hipokratesa, nakazowi Dekalogu, Chrystusowi został ukarany. Dał świadectwo wierności prawdzie. Towarzyszy Panu Profesorowi nasze uznanie, wdzięczność. Dziękujemy, że jest z nami – podkreślił hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby modlili się o świętość polskich rodzin. - W tym miejscu prośmy też o świętość naszych rodzin, bo one są pierwszym seminarium, naturalnym środowiskiem, w którym człowiek uczy się rozmawiać z Bogiem i rozpoznawać Jego wolę. Dwa dni temu tysiące przedstawicieli młodego polskiego życia rozpoczęło nowy rok szkolny. Niech będzie wzrastaniem ku dobru, wiedzy, także ku wartościom duchowym, ku formacji religijnej – mówił celebrans.

Po komunii św. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak podkreślał, że św. Józef umacnia w trudnej codzienności. – To potężny patron. Wystarczy mu zaufać. Wierzcie mi. Gdyby nie to ogromne zaufanie i Wasza modlitwa dzisiaj tutaj nie byłoby mnie – wyznał biskup kaliski. 

Prosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił na obchody 23. rocznicy powstania Radia Maryja, które odbędą się 29 listopada w Toruniu.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Nagrania: Radio Rodzina Kalisz
Video: TV TRWAM

Prof. Bogdan CHAZAN - KONFERENCJA: O szacunku dla rodzącego się życia, o godności jego przekazywania i o odwadze potrzebnej, by życie ludzkie obronić

 

Abp Sławoj Leszek GŁÓDŹ - Homilia wygłoszona w Kaliszu podczas IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium Świętego Józefa

 

MODLITWA ZA RODZINY - WRZESIEŃ 2014 - Bp Edward JANIAK, O. Tadeusz RYDZYK - SŁOWO NA ZAKOŃCZENIE

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła