TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2023, 05:37
Dziś -3°C
Jutro -3°C
Szukaj w serwisie

O Papieżu Franciszku zatroskanym o życie i rodzinę

Do codziennego wypełniania z Bogiem zadań małżeńskich i rodzicielskich zachęcał bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, który 4 kwietnia przewodniczył w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Małżeństwo, rodzina, obrona życia i poszanowanie godności człowieka w nauczaniu i posłudze pasterskiej kardynała Jorge Mario Bergoglio – Ojca Świętego Franciszka”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Łukasz Przybyła i ks. Szymon Rybak.

Konferencję zatytułowaną „Kardynałowie znaleźli Papieża prawie na końcu świata – poznajmy kraj, ludzi i wydarzenia, które ukształtowały serce Papieża” wygłosił ks. Franco Ameriso, kapłan pochodzący z Argentyny, a obecnie pracujący w ramach Opus Dei jako kapelan ośrodka Sołek w Poznaniu. Prelegent mówił o swoim spotkaniu z przyszłym papieżem bp Bergoglio w autobusie i wczorajszym spotkaniu w Rzymie, gdzie papież Franciszek pobłogosławił na jego ręce całej Polsce. Gość wskazał, że kard. Bergoglio często w swoich wypowiedziach nawiązywał do rodziny i jej poszanowania, a także obrony życia na każdym jej etapie. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina. 

Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. Wraz z biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup senior Stanisław Napierała, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

W homilii celebrans podkreślał, że każdy człowiek powinien dążyć do bliskości z Bogiem. – Potrzeba każdemu z nas zdolności dotknięcia Boga. Człowiek stanie się świadkiem dotknięcia Zmartwychwstałego Chrystusa, dotknięcia, które pokona lęk – mówił celebrans.

Wskazał, że małżonkowie, którzy zawarli sakrament małżeństwa powinni każdego dnia przypominać sobie, że jest to niesamowita pieczęć Boga. - Kiedy młodzi ludzie doświadczający piękna swojego życia, euforii bycia ze sobą, pragnienia przeżycia jedności będą nieśli w swoich sercach zadumę, że Bóg udziela im swojej mocy uczestnictwa w dziele stwarzania, to Bóg zawsze będzie ich siłą – powiedział bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Zachęcał, aby w codzienności, w trudnych sytuacjach ufać, że wszystko jest w rękach Boga.

Przypomniał słowa papieża Franciszka, w których odwoływał się do postaci św. Józefa i mówił, że jego wielkość i powołanie to jest znak służby. - Dzisiaj potrzeba, abyśmy stanęli razem ze św. Józefem przy Bogu. Ważne, żebyśmy zasłuchali się w Boże Słowo i dali prowadzić z głęboką ufnością ku Bogu. Bądźmy świadkami Boga. Niech przez naszą modlitwę, nasze świadectwo życia ostatecznie moc Boga to światło nadziei zabłyśnie wszystkim – mówił bp Solarczyk.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Eucharystię uświetniła Schola Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. 

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zachęcał do modlitwy za wszystkie rodziny. Stwierdził, że rodzina ma wielki wpływ na kształtowanie życia młodego człowieka. Prosił, aby wierni słuchali głosu Kościoła. - Słuchajmy Kościoła, bo w nim działa Duch Święty. Umiejmy wiadomości zewnętrzne z tego świata weryfikować przez głos Kościoła. Słuchajmy Kościoła - to jest ważne dla nas ludzi wiary, bo ludzie którzy nie wierzą, nie przychodzą do Kościoła chcieliby nadawać ton życia Kościoła i uważają się za ekspertów. Miejmy oczy otwarte – mówił biskup kaliski.

O. Tadeusz Rydzyk prosił o dalszą modlitwę w intencji przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Poinformował też, że wczoraj był przesłuchiwany w komisji sejmowej w tej sprawie. 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Foto: Kinga Tomalak
Audio: Radio Rodzina Kalisz
Video: Telewizja TRWAM

Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - KWIECIEŃ 2013 - Ks. Franco AMERISO - Konferencja: Kardynałowie znaleźli Papieża prawie na końcu świata


Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - KWIECIEŃ 2013 - Bp Marek SOLARCZYK - HOMILIA


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła